|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Volfovic: "Rugovėn e kujtoj si njė luftėtar tė madh"

 
 

 
Nju Jork, 22 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Bankės Botėrore, Pol Volfovic, i ka shprehur ngushėllime popullit tė Kosovės pėr vdekjen e Presidentit Rugova, duke e cilėsuar si luftėtar tė madh pėr tė drejtat e popullit tė Kosovės.

"Dėshiroj t'i shpreh ngushėllime tė sinqerta popullit dhe qeverisė sė Kosovės pėr humbjen e presidentit Rugova.

Rugova ka lėnė pas vete njė trashėgimi impresive tė veprimit tė pėrkushtuar pėr paqe dhe pėr realizimin e tė drejtave tė popullit tė Kosovės. Unė e kujtoj atė si njė luftėtar tė madh pėr tė drejtat e popullit tė tij dhe si njė njeri modern dhe tė arsyeshėm.

Nė kėtė moment vendimtar pėr Kosovėn, shpresoj se shembulli i Presidentit Rugova do tė ndiqet nga liderėt e Kosovės.

Banka Botėrore do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn nė luftėn e saj pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin e saj", thuhet nė mesazhin e presidentit tė Bankės Botėrore, Pol Volfovic.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.