|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegrame tė shumta dhembjeje e ngushėllimi (1)

 
 

 
 
 
 
22. janar 2006 /TN
 
 
Telegram ngushlimi: Bashkesise Shqiptare ne Slloveni

 Ljubljanė (Slloveni), 21 janar 2006 /TN

Me rastin e vdekjes se Presidentit te Kosoves Dr. Ibrahim Rugova, ne emer  te Bashkesise Shqiptare ne Slloveni, dhe ne emrin tim personal  shpreh ngushllime me te sinqerta familjes Rugova, institucioneve te Kosovės dhe gjithe shqiptarve.

Kryetari: Qazim Xani - Ljubljane

Nga Adem Dodolli
 

 

 

22 janar 2006 /TN
Nga Xhafer Leci
ish kryetar i Aktivit tė LDK-sė,
Kirchheim-Teck-Gjermani

Telegram Ngushėllimi institucioneve tė Kosovės dhe familjes sė Dr. Ibrahim Rugovės

E nderuara familje Rugova,

I nderuari kryetar i Parlamentit, Akademik Nexhat Daci, I nderuari kryeminstėr, Bajram Kosumi,

Pranoni ngushėllimet tona mė tė thella me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.

Ne qė e pėkrahem politikėn dhe rrugėn qė e trasoi Presidenti ynė Rugova drejt lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, do qėndrojmė tė pa luhatshėm deri nė realizimin e plotė tė kėtyre idealeve.

Presidenti Rugova i ka kryer me pėrkushtim tė madh kėrkesat gjithpopullore pėr pavarėsi tė plotė tė Kosovės.

Lavdi e pėrjetshme i qoftė njeriut mė tė madh tė historisė sonė mė tė re.

Xhafer Leci


 
22. janar 2006 / TN
Bashkatdhetarė nga Obendorfi i Gjermanisė
 
Telegram ngushėllimi
 
- Familjes sė nderuar tė Presidentit Rugova,
- Kryesisė sė nderuar tė LDK-sė,
- Qytetarėve tė dashur tė Kosovės,
 
Lajmi pėr vdekjen e kryetarit tonė tė dashur, na pikėlloi thellė. Ju lutemi pranoni ngushėllimet tona - tė bashkatdhetarėve qė jetojmė nė qytetin Obendorf me rrethinė nė Gjermani.
 
Dr.Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti sinonim i rrugės sė mirėfilltė qė Kosovėn dhe qytetarėt e saj i shpie drejt paqes, lirisė sė pėrhershme dhe sovranitetit e prosperitetit tė gjithėmbarshėm, nė familjen e madhe Evropiane
dhe Verioantlantike.
 
Ai ishte dhe mbeti pėr ne mėrgimtarėt personalitet i spikatur qė me virtytet e tij shembullore-paqėsore na mundėsoi tė jemi tė nderuar nė vendin ku jetojmė,vendin mik tė Kosovės-Gjermanisė.
 
 
Bashkatdhetarė nga Obendorfi i Gjermanisė
Adem Dodolli
 

22. janar 2006 / TN
 
Nga Prof dr Muhamet Shatri, kryetar dhe
Nue Oroshi, sekretar
 
Telegram ngushėllimi
 
Presidencės sė Kosovės
Kuvendit, Qeveris, dhe Institucioneve shtetėrore
Lidhjes Demokratike te Kosovės
Familjes se Presidentit dr Ibrahim Rugova
Mbar popullit Shqiptarė nė Pėrgjithėsi
 
Me njė pikllim tė thellė nė zemėr, tė prekur nė shpirt, dhe tė lėnduar nė palcė morėm lajmin pėr vdekjen e Presidentit,,dr Ibrahim Rugovės.
 
Presidenti Rugova mbeti  njė dritė e pashuar  i cili i bėn roje Pavarėsisė sė Kosovės. Aji ishte arkitekti i Shtetit te Kosovės. Vepra e ti ishte vepėr madhėshtore ku Kosova e shumėvuajtur pati pėr fat tė mirė qė nė momentet mė kyēe tė historisė sė saji ta ketė nė krye tė saji njė burrė tė Shekujve, i cili me nje ndėrgjegje tė lartė Kastriotase i priu popullit shqiptarė pėr dy dekada mė radhė.
 
Presidenti Rugova nė rrugėn e ti tė pavarėsisė krijoji miq tė shumtė.
 
Pasi qė njihte mirė rrethanat kohore politike, si dhe dallonte miqtė e vėrtet tė shqiptarėve aji na bėri mikė dhe aleatė mė shtetin me te fortė nė Botė me Amerikėn.
 
Aji pėrmes shumė veprimtarėve kombėtarė qė vepronin ne Amerikė, e ku nė mesin e tė cilėve do ta veēojmė mikun e ti mė tė ngushtė atdhetarin dom Anton Kqirėn, depėrtoji thellė tekė administrata Amerikane, dhe nxori sheshazi pėr herė tė parė tė vėrtiten historike se populli shqiptarė nuk ėshtė popull fundamentalistė si qė trumbetonin borit  pansllaviste te Beogradit, por ėshtė njė popull i civilizuar, me njė kulturė  tė  lartė Evropiane dhe mė njė miqėsi tė pashoqė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
 
E nderuara Familje e Presidentit Rugova
 
Te nderuar Institucione te Kosovės
 
Duhet tė bėheni te fortė nė kėto momente tė zisė dhe pikėllimit, nė kėto momente kur nga ju dhe ne u nda burri i besės e burrnisė, burri i madh i kombit i cili prej fillimit e deri sa shkoi nė jetėn e pasosur punonte pėr njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike, duke mos lėnė anash edhe opsionet tjera tė mėvonshme pėr Bashkim Kombėtarė.
 
Madje ky bashkim kombėtarė i trojeve etnike dhe demokratike pėr njė Shqipėri Etnike, e la jetim Presidentin tonė qysh nė moshėn njėvjeēare, sepse pėr kėtė ideal tė shenjėt kombėtarė ju flijuan babai Uke Rugova, dhe gjyshi Rrustem Rugova.
 
Nė kėto qaste tė dhimbjes krenare duhet tė jemi tė fortė, tė bashkuar si kurrnjėherė mė parė, pėr tė quarė nė vend amanetin e Presidentit historik tė Kosovės dr Ibrahim Rugova.
 
Ne kėto qaste te pikėllimit tė thellė edhe ne historianėt,studiuesit dhe veprimtarėt kombėtarė qė kemi marrė pėrsipėr ndriēimin e historisė tonė ju premtojmė se tė vėrtetėn historike do tė punojmė qė t’ia shkruajmė dhe lėmė brezave, ku do tė kenė rastin tė lexojnė se ne fundshekullin e njėzet dhe fillim shekullin e njėzet e njė ishte njė burrė i madh i cili me menēuri, vizion tė qartė kombėtarė, pėrmes  miqve tė jashtėm, bėri qė t’ia hapė rrugėn pavarėsisė se Kosovės, dhe mė vonė bashkimit tė trojeve Etnike Shqiptare e aji atdhetarė ishte dr Ibrahim Rugova.
 
I qoftė i lehtė dheu i tokės sė Atdheut Presidentit tė Kosovės dr Ibrahim Rugovės.
 
 
Nė emėr tė Kėshillit Organizues pėr Ndriēimin e Historisė Shqiptare
Prof dr Muhamet Shatri Kryetar
Nue Oroshi Sekretar
  

22. janar 2006 / TN
 
Nga Arif Molliqi - Hamburg  (Gjermani)
 
Nė Hamburg, me rastin e vdekjes se Presidentit tė Kosovės u mbajt mbledhje komemorative
 
Dr. IBRAHIM RUGOVA ISHTE DHE MBETI FRYMĖZIM I  ATDHEDASHURISĖ DHE I PAVARĖSISĖ SE GJITHĖ SHQIPTARISĖ
 
Sot nė Hamburg, me tė dėgjuar lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, para Klubit Shqiptar “Verrat e Llukės” nė Hamburg, ishin mbledhur me qindra mėrgimtarė pėr tė shprehur njėri-tjetrit dhimbje dhe pikėllim pėr vdekjen e njeriut mė tė nderuar, jo vetėm tė popullit tė Kosovės, por edhe tė mbarė kombit shqiptar.
 
Tė tubuarit nuk mund ta besoni sy ky lajm ishte i vėrtetė, sado qė vdekja e Presidentit u konfirmua edhe nga zyrat e presidencės. Andaj, gjatė gjithė pasditės mėrgimtarėt tė tubuar nė lokalet e Klubit Shqiptar “Verrat e Llukės”, i pėrcjellnin lajmet e dhimbshme qė vinin nga Kosova, pastaj informatat nga agjencitė e botėror tė lajmeve.
 
Nė mbrėmje Nėndega e LDK-ės nė Hamburg dhe KSH “ Verrat e Llukės” mbajtėn njė tubim komemorativ. Nė kėtė tubim mes tjerash u tha: “Lajmi i hidhur qė dėgjuam, na bėri me dije qė humbėm njeriun mė tė madh tė historisė se re tė popullit shqiptar.
 
Ēdo humbje ėshtė e vėshtirė nė ēdo kohė qė tė ndodhė, por koha e ndarjes sė Rugovės nga Kosova dhe nga gjithė shqiptarėt, kur Kosova ndodhet nė prag tė pavarėsisė e bėn vdekjen e tij veēanėrisht tė dhimbshme.
 
Presidenti Rugova do tė mbahet mend si njeri i pėrbetuar i idesė sė njė Kosove plotėsisht demokratike dhe tė pavarur. Deri nė fund Ai i shėrbeu popullit tė Kosovės me pėrkushtim. Ai u shndėrrua nė mishėrimin e aspiratave, shpresave, idealeve mė fisnike tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilat i mbrojti me njė pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, me njė qėndresė epike...
 
Nė fund tė mbledhjes komemorative, pėr mes njė telegrami mėrgimtarėt e tubuar shprehen ngushėllimet mė tė sinqerta, sė pari familjes Rugova, presidencės, qeverisė dhe mbarė qytetarėve tė Kosovės.

Bashkohemi me lutjen e gjithė popullit tė Kosovės qė shpirti i Presidentit Rugova tė prehet nė paqe, thuhet nė fund tė telegramit i nėnshkruar nga: Klubi Shqiptar “Verrat e Llukės “, dhe LDK-ės, Nėndega nė Hamburg.
  

22 janar 2006 /TN
 
SHOQATA E QYTETARĖVE TĖ KOMUNĖS SE VITISĖ QĖ JETOJNĖ NĖ ZVICĖR (SHQKVZ "VITIA")
Gjenevė, 22 janar 2006

Telegram ngushėllimi
 
Bashkėqytetarėt tanė qe jetojnė dhe veprojnė nė Zvicėr, me pikėllim tė thellė morėn lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės  Dr. Ibrahim Rugova.

Durimi, Urtėsia, Intelekti, Vendosmėria ... i rezervuan vend tė madh Dr. Ibrahim Rugovės nė historinė tonė kombėtare.

Bashkėqytetarėt e Komunės sė Vitisė qė jetojnė dhe veprojnė nė Zvicėr, i shprehin ngushėllime tė sinqerta: Familjes Rugova, Parlamentit tė Kosovės, Qeveris sė Kosovės, dhe mbar popullit shqiptar.

Shpirti i Dr. Ibrahim Rugovės pushoftė nė paqe.
I lehtė i qoftė dheu i Kosovės

Kryesia e SHQKVZ
Gjenevė, 22 Janar 2006


 
22. janar 2006 /TN

FORUMI RINOR I LDK-sė DEGA NĖ ZVICĖR
Remzi Durmishi, Kryetar
21 janarė 2006. Olten  (Zvicėr)
 
- PRESIDENCĖS SĖ KOSOVĖS
- KRYETARIT TE KUVENDIT TE KOSOVĖS  Akademik Nexhat Daci
- KRYEMINISTRIT TE KOSOVES z. Bajram Kosumi
- KRYESISĖ  SE LDK-sė nė KOSOVE
- FAMILJES SĖ Dr. IBRAHIM RUGOVES
 
 
Telegram ngushėllimi
 
Sot,kishim ftuar kėtu nė kėtė tubim nė Olten bashkatdhetarė tanė pėr tė shėnuar njėrin nga manifestimet mė tė rėndėsishme-kushtuar dėshmorėve tė rėnė pėr Lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
 
As mė sė pakut nuk kishim pritur se sot kėshtu pabesisht do ta merrnim lajmin mė tė hidhur pėr vdekjen e Presidentit te Kosovės Dr.Ibrahim Rugova dhe qė ky manifestim i yni i sotėm tė shndėrrohet nė TUBIM KOMEMORATIV kushtuar Dr.Ibrahim Rugovės.
 
 
JO, AI NUK KA VDEKUR……….POR KA SHKUAR NE AMSHIM PER TE MBETUR PERGJITHMONE I GJALLE,ASHTU SI QE ISHTE:
 
I aftė, qė ngjallte dhe shtynte nė lėvizje si gjeneratorė, Ai secilin njeri qė e donte Kosovėn, Paqen, Lirinė dhe mirėqenien njerėzore pa kufij;
 
I fortė sa qė i ipte secilit forcėn tė cilėn ia merrte gurit dhe e shndėrronte nė energji pėr ta bėrė tė fortė si qė dinte dhe donte Ai vetė Kosovėn, Paqen,Lirinė tė kalitur si qeliku;
 
I gjerė nė zemėr,edhe mė i gjerė se vetė Kosova, mė i gjerė se trojet tona etnie i shtrirė gjerė e gjatė andej tej Evrope;
 
Trim, i cili guxoi ti ja qesė pėrpara gjoksin e tij tė hapur Kulqedrės serbe pėr mė shumė se dy decenie pa u trembur dhe pa u lėkundur asnjėherė nga stuhi tė fuqishme qė dridhnin dhe tmerronin qenien njerėzore;
 
I ngritur,i drejtė,krenarė e ballėhapur Ai punoi tėrė jetėn pėr tė mirėn e vendit tė vetė - Kosovės, pa u gjunjėzuar asnjėherė para tmerreve tė cilat i shkaktuan popullit te tij hordhitė serbo-sllave.
 
Kolosi, kur nuk u frikėsua dhe as nuk u dorėzua nga sėmundja e cila tinėzisht e sulmoi, nuk u dorėzua pėr asnjė ēast sepse Ai kishte prore pėr tė bėrė shumė pėr lirinė dhe mirėqenien e popullit te vetė dhe pėr ta shndėrruar nė realitet vullnetin e popullit pėr Pavarėsinė e Kosovės - arkitekt i sė cilės ishte Ai vetė.
 
Fryma e tij ėshtė prore nė zemrat tona, ajo nuk do tė shuhet kurrė sepse ajo ėshtė pranuar nga njė popull i tėrė dhe mė gjerė dhe do tė jetė frymėzim dhe amaneti i tij i fundit pėr gjeneratat qė vijnė.
 
I qoftė i lehtė dheu i Kosovės tė cilin Ai e deshi mė shumė se ēdo gjė tjetėr,mė shumė se vetė veten.
I bekuar qoftė nė amshim dhe i pėrjetshėm shpirti i tij, emri i tij - Dr. Ibrahim Rugova.
 
Nė kėto qaste tė gjithė jemi me ju dhe ju lutemi qė gjithmonė tė llogaritni nė ne, sepse as Ai vetė kurrė nuk na ndau nga zemra.          
 

22 janar 2006 /TN
 
Nga Emin Fazlija alias Emil Kastrioti
Gjermani
 
Telegram ngushėllimi
 
Ne emėr te Besėlidhjes Kombėtar Demokratike Shqiptare ju shprehim ngushėllimet tona me te sinqerta dhe dhimbjen tone me rastin e vdekjes se Presidentit te Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.
 
Konsiderojmė se kjo ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn ne momentet me te rėndėsishme te saj, por i dėshirojmė familjes dhe bashkėpunėtoreve te tij force pėr te pėrballuar ketė humbje dhe kuraja pėr te shkuar me tutje, pėr te kurorėzuar me sukses pėrpjekjet e Dr. Rugovės pėrgjatė gjithė kohės sa qėndroi ne krye te proceseve politike te Kosovės.
 
Me Respekt:
Emin Fazlija alias Emil Kastrioti
Gjermani
 

22 janar 2006 /TN
 
Nga Fatmir Terziu
 
Telegram ngushėllimi
 
SHQIPTARIA HUMB “PROFETIN”*
 
Kryesia e Bashkėsisė Shqiptare “ Faik  Konica “ nė  Britani  tė  Madhe, i shprehu ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e hershme tė Kryetarit Dr. Ibrahim Rugova, njeriut shumė tė respektuar, humanistit tė madh tė pėrmasave botėrore, arkitektit tė shtetit tė pavarur tė Kosovės mbrojtėsit tė popullit tė Kosovės, Familjes , Presidencės, Kryesisė sė Kuvendit dhe tė LDK –sė, Shokėve dhe Kolegėve  tė Dr. Ibrahim Rugovės..
 
“Vdekja e hershme e Dr. Ibrahim Rugovės ėshtė dhimbje, humbje e madhe pėr familjen Rugova, pėr shokėt pėr vėllezėrit  e idealit, pėr qytetarėt e Kosovės, pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe popullin e Kosovės nga se humbi Veprimtarin dhe Atdhetarin e Shquar Demokrat, pėrkrahėsin kėmbėngulės tė njė shoqėrie, tė njė Kosove dhe tė njė Shqipėrie demokratike” – thuhet nė deklaratėn dhe telegramin e kėsaj Bashkėsie.
 
Dr. Ibrahim Rugova do tė kujtohet si njeriu qė iu pėrkushtua arritjes sė pavarėsisė sė Kosovės me mjete paqėsore. Nė njė farė mėnyre, vdekja e tij i ngjan humbjes sė njė profeti: ai parashikoi me kohė njė protektorat ndėrkombėtar pėr Kosovėn si hapi i parė drejt pavarėsisė. Gjatė vitit 2005, Kosova hyri nė njė fazė tė rėndėsishme pėr pėrcaktimin e statusit tė saj pėrfundimtar dhe ideja e Dr. Rugovės qė ky status tė jetė pavarėsia ndodhet tani para njė sfide.
 
“Tė jesh bashkėkohės dhe bashkėpunėtor i  patriotit dhe atdhetarit tė shquar, Ibrahim Rugova, i cili e flijoi shėndetin dhe rininė pėr liri dhe demokraci, ėshtė sa krenari, privilegj dhe mburrje po aq edhe obligim tepėr i vėshtirė. Ngase Dr. Ibrahim Rugova ishte nga ata burra tė mėdhenj shteti,  tė cilėt u angazhuan me tėrė qenien pėr ēėshtjen pavarėsisė se Kosovės”, thotė Kryetari i Bashkėsisė Talat Pllana.
 
 I matur nė kuvendime e i qetė nė bisedė me urtėsinė e tij i  binte tė tjerėt ta dėgjonin me ėndje por edhe kishte njė dashuri, njė mirėkuptim, njė respekt tė veēantė pėr t’i dėgjuar bashkėbiseduesit.
 
Me tė gjitha dhuntit dhe virtytet e larta qė kishte dhėnė Zoti ai pati edhe mbėshtetjen e fuqishme nga familja dhe shokėt e idealit pėr aspiratat e tij liridashėse.
 
“Me vullnetin dhe energjinė qė kishte pėr punė dhe udhėheqje ishte i veēantė, ishte pėr Lakmi” shton zoti Pllana. Qėndrimet dhe parashikimi i tij ka krijuar bindjen e njė vizionari qė shumė  herėt  kishte kuptuar peshėn e kohės.
 
Mėrgimtarėt  Shqiptare e nė veēanti ata qė patėn rast tė takohen me tė e kanė pėr nder t’a kujtojnė me respekt  Dr. Ibrahim Rugovėn.
 
Sipas Kryesisė se kėsaj Bashkėsie mėsohet se janė marrė te gjitha masat pėr tė nderuar me tej jetėn dhe veprėn e Dr. Rugovės. Do te mbahet njė tubim sot rreth orės 14 dhe nesėr e deri ne ditėn e varrimit do te ketė homazhe ne njė salle me foton e Dr. Rugovės. Njė delegacion i Bashkėsisė pritet tė marrė pjesė nė ceremoninė e lamtumirės se njeriut tė zemrave mbarėshqiptare, njeriut tek i cili pushon trimėria, zgjuarsia, menēuria dhe urtia e kalibrit tejnjerėzor.
 
*Bashkėsia  Shqiptare  “Faik Konica “
nė Britani tė Madhe
300 Old Brompton Road
SW5 9JF
21/01/2006
Londėr.

 
22 janar 2006 /TN
 
Klubi Shqiptarė “ Bashkimi Kombėtar”
me seli ne Julich: 21.01.2006
 
Telegram ngushėllimi

Me dhembje tė thellė morėm lajmin e pikėlluar me rastin e vdekjes sė kryetarit tė Kosovės
Dr. Ibrahim Rugova.
 
Vdekja e presidentit tonė nė kėto momente vendimtarė pėr popullin e Kosovės, fizikisht krijoi njė zbrazėsi por duke shpresuar nė popullin e Kosovės dhe inteligjencėn shqiptare shpresoj se do tė vazhdohet rruga dhe vendosmėria e popullit tė Kosovės pėr arritjen e Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Pranoni ngushėllimet tona ma tė sinqerta familjes sė Presidentit Dr. Rugova, Presidenca, Parlamenti, Qeveria, LDK dhe mbarė shqiptarėve.
 
Ngushėllime nga Julichi
Klubi “ Bashkimi Kombėtar”
Kryetari : Hamit Halili

 


22 janar 2006 /TN
 
Nga Afrim VOCA
Mitrovicė, 21 janar 2006
 
Telegram ngushėllimi
 
Me keqardhje mora lajmin pėr vdekjen e PRESIDENTIT RUGOVA dhe  desha t’i shprehi ngushėllimet e mia.
 
Te gjithė kemi humbur ka ky rast po qe zoti e deshti dhe e mori tani ku me se shumti iu deshtė Kosovės.
 
Vdiq  pa  ju plotėsua  ėndrra  pėr  pavarėsi.
I letė  i   qofte dheu  i  Kosovės  nėnė qė  aq  shumė  e  deshti.
Simbol i paqes, i triumfit  e  bashkimit.
                                                                            
Nga Afrim VOCA - Mitrovicė


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.