|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegrame tė shumta dhembjeje e pikėllimi pėr humbjen e pakompensueshme tė Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Me rastin e lajmit tė hidhur pėr vdekjen e simbolit tė Pavarėsisė sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova po arrijnė telegrame tė shumta anembanė botės shqiptare dhe nga e gjithė bota.
 
Nė tė gjitha kėto telegrame ngushėllimi drejtuar familjes Rugova, Presdiendcės dhe tė gjitha institucioneve tė Kosovės, shprehte dhembje e pikėllim.

"Mė lejoni qe ne emerin tim personal dhe ne emer te kryesise se LDK-se-Dega ne Ēikago, t'ju percjell ngushllimet me te sinqerta me rastin e vdekjes se Presidentit te Kosoves dr.Ibrahim Rugova.
 
Me vdekjen e dr. Rugoves, Lidhja Demokratike humbi themeluesin e saj, Kosova humbi Rresidentin e pare historik dhe vizionarin e Pavaresise se saj,kurse familja humbi me te dashurin dhe me te vyeshmin .

Shoqata "Shpetimi" nga Banja e Siarinės komuna e Medvegjės, Shoqata e pavarur humanitare "Medvegja nga Zvicra(SHPH), Kėshilli nismėtar i Partisė Politike, Lidhja Demokratike pėr Integrim, me dhembje tė thellė morėm lajmin e hidhur pėr vdekjen e njeriut tė demokracisė moderne, mungesėn e tij pėrveē qė do ta ndiej e gjithė Kosova, dhe e gjithė shqiptaria, do ta ndiej edhe e gjithė Bashkėsia Ndėrkombėtare, Rexhep Abazi, kryetar


Dega e LDK-sė nė Kanada, Shoqata Shqiptare-Kanadeze Kosova: Me vdekjen e Presidentit Dr. Rugova Kosova humbi njeriun mė tė dashur dhe vizionarin e paqės dhe pavarsisė, njeriun mė tė madh qė ka pasur ndonjė herė. Dr. Rugova e ngriti qėshtjen e Kosovės nė piedestalin mė tė lartė ndėrkombtar. Nė kėto momente kur po vendoset e ardhmja historike e Kosovės ne duhėt tė jemi tė bashkuar dhe tė arrijmė misionen e filluar nga Presidenti Dr. Rugova me njohjen formale tė pavarsisė sė Kosovės.


Kosova humbi burrshtetasin e madh dhe simbolin e Pavarėsisė sė Kosovės

Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr SHBA: Lajmin pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, e morėm me tronditje tė thellė, sepse Kosova sot humbi burrshtetasin e madh, njeriun e vizionit historik pėr Kosovėn, njeriun dhe heroin e paqes, simbolin e Pavarėsisė sė Kosovės.

Pikėllimi, tronditja e dhembja pėr humbjen e tij na goditėn thellė, sepse me humbjen e Presidentit tė Pavarėsisė, Kosova humbi njeriun dhe udhėheqėsin, i cili, me frymėn e mendimit e tė veprimit tė tij integrativ, me kėmbėnguljen e qėndresen e pashembullt, me guximin e vizionin e atdhetarit tė pashoq, nuk u ndal asnjėherė nė pėrpjekjet e tij pėr realizimin e pavarėsisė, tė demokracisė e tė sovranitetit tė Kosovės.

E nderuara familje, pranoni ngushėllimet tona mė tė thella pėr humbjen e njeriut Tuaj, pėr humbjen e njeriut i cili nuk ėshtė vetėm i Juaji, por edhe i joni, njeriu i Kosovės dhe i ėndrrės sė saj pėr pavarėsi e demokraci.

E nderuara Presidencė, pikėllimi juaj pėr humbjen e njeriut dhe tė burrėshtetasit tė madh, i cili ju la nė kohėn kur Kosovės mė sė shumti i duhej urtia dhe vizioni i personalitetit tė fuqishėm, ėshtė pikėllim edhe pėr ne, qė humbėm njeriun e qėndresės e tė frymės sė bashkėpunimit, njeriun i cili jetoi me idealin e pavarėsisė.

E nderuara Kryesi e Lidhjes Demokratike, ndajmė me ju dhembjen e thellė pėr humbjen e udhėheqėsit, tė personalitetit i cili me jetėn e me veprėn e tij, me frymėn e tij atdhetare, mbolli, kultivoi, zhvilloi dhe e shpuri nė prag tė realizimit tė plotė pavarėsinė e Kosovės.

Nė kėtė ditė tė tronditjes sė thellė tė pėrmasave kombėtare, nė kėtė ditė kur nga ne u nda Presidenti ynė pa e parė tė sendėrtuar plotėsisht ėndrrėn e tij jetėsore, tė cilės iu pėrkushtua me gjithė potencialin e tij, vepra e Presidentit tonė mbetet vetėm njė ndarje fizike nga ne nėse ne i pėrkushtohemi deri nė fund rrugės e vizionit tė tij, nėse sendėrtojmė ėndrrėn dhe amanetin e tij pėr pavarėsinė, demokracinė dhe sovranitetin e Kosovės, Agim Rexhaj, kryetar.


Shoqata shqiptare "Bashkimi" me seli nė Turku tė Finlandės: "Shprehim ngushėllime dhe ndajmė dhembjen e madhe me familjen Rugova dhe me tė gjitha institucionet dhe qytetarėt e Kosovės, pėr vdekjen e ideologut dhe njeriut tė madh.
 

Grupi istudentėve shqiptarė nė San Antonio, Texas-SHBA: - Me pikėllim tė thellė morėm lajmin pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova.
Shpresojme se ideali i Ibrahim Rugoves per Kosoven si shtet i pavarur do tė realizohet shumė shpejt".


Shqiptarėt humbėn liderin mė tė madh tė lėvizjeve demokratike ns hapėsirėn shqiptare
Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan nė Illinois tė Ēikagos: "Kosova humbi Presidentin e parė historik tė saj, kurse shqiptarėt humben liderin mė tė madh tė lėvizjeve demokratike nė hapsirėn shqiptare nė Ballkan, por jo edhe idene e levizjes se tij -Pavarėsinė e Kosovės.
Luten institucionet e Kosovės bashkė me grupin negociator, qė amanetin e Presidentit ta ēojmė ne vend".


Partia Nacional Demokratike Shqiptare e Kosovės: Presidenti Rugova ishte njė figurė e shquar kombėtare, personaliteti i tė cilit shquhej pėr nga vendosmėria dhe toleranca. Vdekja e z. Rugova pėr njė kohė do tė jetė zbrazėti nė politikėn e Kosovės e edhe mė gjatė, do tė jetė vrimė nė shpirtin kolektiv shqiptar, Rexhep Abdullahu, kryetar.
 

Reagimet nė Suedi – Malmė: Lajmi pėr vdekjen e Presidentit tė Kosvės, dr Ibrahim Rugova ėshtė pritur me pikėllim tė thellė nė mesin e shqiptarėve qė jetojnė nė Suedi. Vdekja e dr Rugovės ėshtė humbje e madhe jo vetėm pėr familjen e tij, por pėr mbarė kombin dhe diasporėn shqiptare.

Informacionet pėr vdekjen e Presidentit Rugova, qysh nė mesditė kanė zgjuar interesim tejet tė madh nė masmediat e kėtushme. Ky lajm ishte ekskluziv pėr tė gjitha mediat suedeze.
 
Ndėrkaq nė mediat elektronike, krahas lajmit pėr vdekjen transmetohej edhe biografia e dr Rugovės e shoqėruar me fotografitė e tij, duke theksuar se ai ishte njė burrė i madh me pėrmasa ndėrkombėtare. Posaqėrisht veqohej durimi dhe angazhimi I tij deri nė castin e fundit pėr paqe, Ramadan Reshitaj, gazetar.
 
 
Dega e Formimit Rinor tė LDK-sė nė Olten tė Zvicres: Sot u tubuam nė Olten pėr tė shėnuar njėrin nga manifestimet mė tė rėndėsishėm,kushtuar dėshmorve tė rėnė pėr Lirinė dhe pavarsinė e Kosoves. As mė sė paku nuk kishim pritur se pabesisht do ta mernim lajmin mė tė hidhur pėr vdekjen e Presidentit te Kosoves Dr.Ibrahim Rugova. Mjerisht ky manifestim i yni shndėrrua nė tubim komemorativ, kushtuar dr.Ibrahim Rugoves, Remzi Durmishi, kryetar.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Britani tė Madhe: Me dhembje dhe pikellim te thellė morėm lajmin e hidhur per vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Vdekja e Presidentit ėshtė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės nė kėto momente vendimtare pėr tė ardhmen tonė. Vepra, menquria, urtėsia dhe vizioni i Dr. Ibrahim Rugovės janė udherrėfim dhe inspirim per te gjithė ne per ndrtimin e Kosovės shtet te pavarur dhe demokratik ashtu siē e deshti Presidenti Rugova.

 
Vdekja e Presidentit Rugova ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn
 
Beselidhja Kombėtare Demokratike Shqiptare: - Konsiderojmė se vdekja e Presidentit Rugova ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn nė momentet mė tė rėndėsishme tė saj. Familjes dhe bashkepunetoreve tė tij I dėshirojmė forcė pėr tė pėrballuar kėtė humbje dhe kurajo pėr tė shkuar mė tutje, pėr tė kurorėzuar me sukses pėrpjekjet e dr. Rugoves pėrgjatė gjithė kohės sa qėndroi nė krye tė proceseve politike tė Kosovės, Emin Fazlija alias Emil Kastrioti, Gjermani.
  
 
Telegram ngushėllimi ka dėrguar edhe Hazir Vlashi nga Los Angeles
.

Kryesia e Degės sė Tretė tė LDK-sė-Prishtinė: Humbja e Presidentit Rugova e vizionarit dhe strategut tė Paqes dhe Pavarėsisė sė Kosovės – Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, ėshtė e pakonpenzueshme.

Jemi krenar qė e patėm prijės nė rrugėtimin tonė tė gjatė drejt Lirisė, Pavarėsisė dhe Demokracisė sė Kosovės. Urtia dhe filozofķa politike me tė cilėn na priu do tė jetė udhėrrėfyes dhe amanet pėr realizimin e synimeve tona madhore – Pavarėsinė e plotė tė Kosovės,
Hajrus Bajraliu, kryetar.

Telegrame ngushėllimi kanė dėrguar edhe shqiptaret nga Houstoni i Texasit, SHBA dhe familja e Xhemajl Kastratit nga Zvicėra.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.