|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegrame tė shumta dhembjeje e ngushėllimi (2)

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK

Forumi i Gruas: Presidenti Rugova ishte diplomat dhe politikan me pėrmasa kombėtare e ndėrkombėtare
 

"Me pikėllim tė thellė dhe dhimbje tė madhe morėm lajmin e zi pėr vdekjen e kryetarit tonė tė dashur, Dr. Ibrahim Rugova. Gjatė jetės sė tij si shkenctar, kryetar, diplomatė dhe politikan me pėrmasa kombėtare e ndėrkombėtare pėrballoi sa e sa pengesa, pothuajse tė pakapėrcyeshme vetėm e vetėm qė tė realizojė idealin e tij jetėsor, Pavarėsinė e Kosovės.
 
Sėmundja e tij e rėndė dhe kobėzezė e mori para kohe, para se ta kurorėzonte Pavarėsinė e Kosovės, qė aq shumė e dėshironte dhe pėr tė cilėn punoi me pėrkushtim tė madh, pa kursyer as mundin e as jetėn e Tij.

Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike tė Kosovės i shpreh ngushėllime familjes Rugova pėr humbjen e mė tė dashurit tė tyre dhe njėkohėsisht tėrė popullit tė Kosovės dhe miqve te Tij, pėr humbjen e Presidentiti shumė tė ēmuar dhe kolosit tė pėrmasave tė gjėra.
 
 
Presidenti Rugova shėnoi njė epokė tė tėrė tė ndėrtimit tė vizionit pėr Kosovėn shtet tė pavarur e demokratik
 

Dega e Dytė e LDK-s “Qyteti i Vjetėr” nė Prishtinė: - Kryesia e Degės sė Dytė tė LDK-sė “Qyteti i Vjetėr nė Prishtinė, Forumi i Rinisė, Forumi i Gruas tė kėsaj dege me pikėllim tė thellė e morėn lajmin pėr ndarjen nga jeta tė Presidentit tė Kosovės, Dr.Ibrahim RUGOVA.
 
Presidenti Rugova do tė mbetet si njeriu qė shėnoi njė epokė tė tėrė tė ndėrtimit tė vizionit pėr Kosovėn shtet tė pavarur e demokratik. Vepra e tij e madhe shėnon historinė mė tė ndritur tė Kosovės moderne.

Vizioni dhe idealet e Presidentit Rugova do jenė shembull frymėzimi pėr ne dhe brezat qė do tė vijnė pas nesh, Qemajl Ahmeti, kryetar.
 
 
Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Rugova na preku nė shpirt

Shoqata shqiptaro amerikane "Motrat Qiriazi" nė Nju-Jork: Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Rugova na preku nė shpirt.Antarėt, bordi dhe stafi i Shoqates Shqiptaro Amerikane -Motrat Qiriazi- nė Nju-Jork jemi shumė tė piklluar pėr humbjen e liderit ton; tė shquar dhe njeriut tė paqės.

Motrat dhe nėnat qe patėn rastin ta njohin nė Neė York dhe tė inspirohen nga Presidenti Rugova, mėsuan shumė nga ai, dhe do ta kujtojnė me mallė e dashuri. Ai ishte i ndjeshėm ndaj ēėshtjes sė gruas dhe gjithmonė e pėrkrahu shoqaten tonė, dr.Anna Kohen Presidente, Shqipe Malushi, drejtoreshė ekzekutive.
Njė telegram tė ngjashėm e ka dėrguar edhe mėrgimtari nga Gjermania, Milazim Kajtazi
  
 
Presidenti Rugova ishte dhe mbetet emblema e pėrjetshme e synimeve tona shekullore

Udhėheqja e Kuvendit komunal tė Vitisė: - Vdekja e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė momentet aktuale tė proceseve tė rėndėsishme tė vendimmarrjeve politike pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, ėshtė njė moment i rėndė, tė cilin qytetarėt dhe institucionet duhet ta kalojnė me dinjitet dhe pjekuri njerėzore e politike.

Ai ishte dhe mbetet emblema e pėrjetshme e synimeve tona shekullore.

Kosova humbi jo vetėm Presidentin e saj, por edhe njeriun e politikanin mė vizionar dhe vepra e tij do tė mbetet pėrherė nė kujtesėn e kombit shqiptar, thuhet vec tjerash, nė telegramin e ngushėllimit tė kryetarit tė Kuvendit komunal Musa Misini.
  
 
Dr.Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti frymėzim i atdhedashurisė dhe i pavarėsisė se gjithė shqiptarisė

Klubi Shqiptar “Verrat e Llukės”, dhe LDK-sė, Nėndega nė Hamburg mbajti mbledhje komemorative nw nderim tw Presidentit tė Kosovės, ku vec tjerash u tha: dr.Ibrahim Rugova. “Lajmi i hidhur qė dėgjuam, na bėri me dije qė humbėm njeriun mė tė madh tė historisė se re tė popullit shqiptar. Ēdo humbje ėshtė e vėshtirė nė ēdo kohė qė tė ndodhė, por koha e ndarjes sė Rugovės nga Kosova dhe nga gjithė shqiptarėt, kur Kosova ndodhet nė prag tė pavarėsisė e bėn vdekjen e tij veēanėrisht tė dhimbshme”.
 
 
Bashkatdhetarėt nga Obendorfi tė pikėlluar pėr vdekjen e presidentit Rugova

Dr.Ibrahim Rugova ishte dhe mbeti sinonim i rrugės sė mirėfilltė qė Kosovėn dhe qytetarėt e saj i shpie drejt paqes, lirisė sė pėrhershme dhe sovranitetit e prosperitetit tė gjithmbarshėm, nė familjen e madhe Evropiane dhe Verioantlantike”, thonė nė telegramin e ngushėllimit bashkatdhetarėt tanė nga Obendorfi nė Gjermani.
 
 
Rugova ishte i vetmi shqiptar i kėtij shekulli qė u njoh si burrėshtetas

Akademia Shqiptaro–Amerikane e Shkencave:
Prof. dr. Agron Fico, i cili, drejtoi prememorjen tha se "na mblodhi ky rastė i hidhur t’i pėrcjellim edhe ne popullit tė Kosovės, presidencės sė saj ngushėllimet tona mė tė sinqerta.
 
Vdekja e Rugovės nė kėto momente, ėshtė njė humbje e madhe, tha ai qė populli shqiptarė do tė dijė t'a kapėrcejė. Kryetari i Akademisė Shqiptaro - Amerikane tė Shkencave Prof.dr.Skėnder Kodra u shpreh se ai mė shumė ndoshta se kushdo e ka pėrjetuar kėtė dhembje.

"Me Rugovėn, njihem qė nė ditėt e para kur ai i'u fut politikės nė Kosovė. Ai ishte i vetmi shqiptar i kėtij shekulli qė u njoh si burshtetas".

Donika Temo - poete, thotė se ashtu siē ėshtė kjo ditė e vrejtur dhe me shi - ashtu janė edhe zemrat e shqiptarėve sot, me lot dhe dhimbje tė madhe. Rugova ishte njė figurė e madhe shqiptarizimit. Iliriana Sulkuqi, shkrimtare thotė se "Rugova veq njė udhėheqėsi largėpamės, ėshtė edhe njė akademik i madh, njė shkrimtar i madh, njė politikanė i madh".
 
Dardanesha Gashi - intelektuale shprehet: "Rugova edhe gjithėnjė e duke u lartėsur. Deri sa u bė figurė qėndrore nė jetėn politike shqiptare. Rugoa ishte njė njeri i cili i duhej shumė Kosovės - njeri me mendim tė qartė politik, me urtėsi njėsojė siē janė burrėshtetasit e vėrtet.".
 
Dr. Atrim Marku : " Rogova, ėshtė njė kolos i madh. Ai renditet ndėr figurat mė madhėshtore qė ka kombi ynė - vdekja e tij ėshtė vetėm vdekje fizike pasi qė nė zemrat e mendjet e shqiptarėve ai do tė jetojė gjithmonė". Tom Paloka, gazetarė: "Rogova ishte njeriu qė gjithė jetėn e tij ja kushtojė Kosovės - Pavarėsisė sė saj. Edhe, pse disa u munduan tė hedhin baltė mbi "kėshtjellėn" e tij filozofike tė lirisė e pavarėsisė sė Kosovės, ajo mbeti e pastėr si drita e diellit".

Dr Adem Harxhi:" Rogova laujti njė rol jashtėzakonishtė tė madh qė e solli Kosovėn nė kėtė ditė - qė ajo tė jetė e lirė dhe tė shohė sa mė afėr Pavarėsinė e saj.
 
Shoqėria pėr tė drejtat e njeriut “Ēameria”: Presidenti Rugova ia dedikoi jetėn lirise dhe panvaresise se Kosoves. Dedikimi i tij ishte i pashembullt per realizimin perfundimtar te endrres tė t; gjithe shqiptareve per nje Kosove tė lirė, thonė nė kėtė telegram ngushėllimi, kryetar Ahmet Giaffo dhe sekretarjaVera Gjata.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.