|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Suedi: Humbje e madhe

 
 

 
Malmė, 22 janar 2006 /TN

Ramadan RESHITAJ
 
Vdekja e Presidenit tė Kosovės, dr Ibrahim Rugova, nė mesin e shqiptarėve qė jetojnė nė Suedi ka zgjuar dhėmbje. Njerėzit ndjejnė dhembje pėr kėtė humbje shumė tė madhe jo vetėm pėr Kosovėn.
 
Pėr tė nderuar figurėn e dr Rugovės, nė Horby, sot ėshtė mbajtur Mbledhje Komemorative, tė cilėn e ka organizuar dega e LDK nė Suedi, ku pėrpos  anėtareve tė LDK, kanė marrė pjesė edhe shumė veprimtarė tė tjerė qė jetojnė nė Suedi.
 
Shtypi, Radio e televizioni shtetėror si dhe masmediat elektronike tė kėtushme, lajmit pėr vdekjen e Presidentit Rugova i kushtojnė rėndėsi tė dorės sė parė.
 
Shumė gazeta, pėrshfshirė edhe Agjencinė Shtetėrore tė Lajmeve TT, pėrpos biografisė sė dr Rugovės, po botojnė edhe komente e shkrime analitike pėr veprėn e tij. Nė kėto shkrime po dominon konstatimi se Rugova ishte njė emėr i madh me pėrmasa ndėrkombėtare, moto e tė cilit ishte liria dhe pavarėsia e Kosovės me mjete paqėsore dhe me demokraci.
 
Ministresha e Punėve tė Jashtme tė Suedisė, Lelja Freivads, duke shprehur ngushėllime pėr vdekjen e Rugovės, nė njė deklaratė zyrtare, thekson se ai ishte njė emėr pėrmbledhės i kėrkesave tė shqiptarėve tė Kosovės dhe kishte rol vendimtar nė negociatat pėr statusin final tė Kosovės. Unė shpresoj, thotė ajo, se kėto negociata do tė vazhdojnė dhe qetėsia do tė mbretėrojė edhe mėtutje nė Kosovė.
 
Kryetari i ndjerė Ibrahim Rugova kėtu vlerėsohet si Gandi i Kosovės dhe si njeri i paqes angazhohej qė me mjete politike tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.