|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shuarja e dijetarit, prijėsit frymėgjatė pėr pavarėsi ėshtė humbje e jashtėzakonshme pėr tė gjithė, tha akad.Ismajli

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės (ASHAK), ka pėrkujtuar sot nė lokalet e saj anėtarin e saj tė nderuar dhe njėrin nga studiuesit dhe personalitetet mė tė shquar tė letėsrisė dhe pėrgjithėsisht kulturės shqiptare dr.Ibrahim Rugovėn, presidentin e Kosovės.

"Shuarja e dijetarit, studiuesit tė letrave dhe tė kulturės, personalitetit tė shquar tė botės shqiptare, anėtarit tė ASHAK, bartėsit tė shumė ēmimeve e dekoratave ndėrkombėtare pėr paqe, doktor honoris causa tė universiteteve tė Parisit VIII dhe tė Tiranės, prijėsit frymėgjatė tė lėvizjes pėr emancipimin dhe ēlirimin, pėr pavarėsimin e Kosovės dhe pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė saj, personalitetit tė ēmuar pėr shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane, dr. Ibrahim Rugovės ėshtė humbje e jashtėzakonshme pėr tė gjithė", tha akad.Rexhep Ismaili nė fillim tė fjalės sė tij.

Ismaili pėrkujtoi se Ibrahim Rugova u shfaq nė jetėn publike qysh nė vitet 1967-1968. "Qysh nė shkrimet e para ai manifestoi qartė mėvetėsinė dhe pavarėsinė e vėshtrimit dhe tė gjykimit, autonominė personale nė fushėn e kritikės dhe tė interpretimit letrar. Nė vitet '80 tė sh. 20 ai shquhej me hulumtimin historiko-letrar albanistik, me vlerėsimin kritik tė tendencave pėr klasifikime dhe pėrgjithėsime lidhur me rrjedhat e mendimit dhe tė shkrimit shqip", tha akad.Ismaili.
 
Ai tha se nė mė pak se dy dekada ai arriti tė bėhej ndėr figurat e rėndėsishme tė studimeve letrare nė albanistikė, nė fushėn e kritikės dhe tė interpretimit letrar nė botėn shqiptare. Ai tha se dr.Rugova me veprimtarinė studimore nė fushė tė letrave e tė kulturės shqiptare Rugova "shėnoi rritje tė cilėsisė sė atyre studimeve e njėherėsh ndikoi nė ēlirimin e opinionit nė ato fusha nga shtrėngesa tė ndryshme ideologjike tė kohės".

"Rrezatimet e tij ēliruese intelektuale u pėrhapėn pėrmes veprave tė tij, pėrmes projekteve hulumtuese, udhėheqjes sė revistave shkencore e kulturore dhe Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės", tha ai.
 
Akad.Ismaili tha se dr.Rugova kishte depėrtuar mė thellė me informimet dhe me formimin teorik nė frymėn e kohės, nė rrymimet qė merreshin me interpretimin dhe me teoritė estetike dhe nė veprat si ajo pėr Bogdanin, apo monografia e mendimit kritik shqiptar, ai i shkrinte njohjet, hulumtimin personal me interpretimin, kontekstualizimin dhe ndriēimin e fenomeneve letrare e implikimet shoqėrore tė tyre.
 
"Nė mes tė kėtyre interesimeve estetike, filozofike, teorike letrare, vjen e rishfaqet natyra kontestuese e Ibrahimit dhe kjo ngjet nė kohė tė rėnda zhvillimesh intelektuale nė Kosovė e nė botėn shqiptare.
 
Natyrė joimpulsive, e shtruar, kontempluese, kontestimet e tij vinin nga brenda, synonin qenėsoren, depėrtonin thellė", tha ai.

Ai tha se ishte fryma shoqėrore e pakėnaqur me klasėn e atėhershme politike, qė gjeti tek intelektuali Rugova -liderin, "kontestues konstruktiv, frymėgjatė, mjedisin pėr idetė e tij vepruese tė padhunshme nė drejtim tė realizimit tė idealeve ēlirimtare, emancipuese".
 
Por, nė personalitetin e tij dhe nė lėvizjen shqiptare do tė mbrujė humanizmin dhe vlerat mė tė rėndėsishme politike e shpirtėrore evropiane e perėndimore tė kohės. "Nė vitet 1988-89, Dr. Ibrahim Rugova qe zėri mbi zėrat qė arrinin tė artikuloheshin publikisht nė mbrojtje tė interesave kombėtare, kulturore e tė tjera shqiptare dhe fare natyrshėm u bė bashkėbiseduesi mė i parapėlqyer i opinionit publik evropian.
 
Nė dekadėn e fundit tė sh. 20 Rugova u njoh ndėrkombėtarisht lider i lėvizjes mė tė madhe paqėsore nė Evropė, lider i lėvizjes pėr emancipim, pėr ēlirim kombėtar e pėr pavarėsi tė Kosovės", tha ai. Ai tha se presidenti Rugova nė vitet '90 me LDK-nė, u bė njė nga figurat e shquara tė lėvizjes politike nė Ballkan "drejt daljes nga shtrėngesat e pėrgjithshme tė regjimeve komuniste dhe ēlirimit kombėtar".
 
Ismaili, tha se dr.Rugova ishte njė nga bashkėbiseduesit e rėndėsishėm nė kontaktet e Perėndimit me Ballkanin. Ai tha se presidentin dr.Ibrahim Rugova vdekja e gjeti nė njė situatė delikate pėr Kosovėn dhe fatin e saj tė mėtejmė, nė fazėn e fillimit tė pavarėsimit tė vėrtetė, pėr ēka ai luftoi gjithė jetėn.

"Na mban shpresa se lėvizja politike qė po le pas ai do tė bashkohet edhe mė shumė dhe ta ēojė mė tej kėtė proces pėr ta realizuar synimin e popullit tė saj, pavarėsinė e plotė tė Kosovės", pėrfundoi akad. Ismaili.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.