|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Reagime tė komunitetit ndėrkombėtar mbi vdekjen e Presidentit Rugova

 
 

 

22 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (21.01.2006) - Presidenti i Francės Zhak Shirak e vlerėsoi lart Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova pėr shpirtin e tij tė realizmin, tolerancėn dhe dialogun. Zoti Shirak tha se ishte tragjike qė vdekja e zotit Rugova bėhet vetėm disa ditė para fillimit tė bisedimeve pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan shprehu besimin se vdekja e udhėheqėsit tė Kosovės nuk do tė pengojė procesin e negociatave.

Shefi i Politikės sė Jashtme tė Bashkimi Evropian Havier Solana, tha se Kosova humbi njė njeri tė paqes, tė vendosur pėrballė shtypjes, por tė angazhuar pėr tė mos pėrdorur dhunė.

Udhėheqėsi i serbėve tė Kosovės Oliver Ivanoviē theksoi rėndėsinė e ruajtjes sė paqes nė Kosovė.

Presidenti i Serbisė Boris Tadiē e quajti vdekjen njė humbje tė madhe pėr Kosovėn. Ai shprehu shpresė se vdekja e zotit Rugova nuk do tė pengojė pėrpjekjet pėr gjetjen e njė zgjidhje paqėsore qė do tė plotėsonte interesat legjitime tė tė dyja palėve. //rd//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.