|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova ka qenė gjithmonė njė simbol dhe forcė kohezioni pėr Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - "Nė emėr tė pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Evropian nė Prishtinė do tė dėshironim qė nė kėtė moment tė rėndė tė shprehim dhembjen dhe simpatinė e thellė Kryeadminstratorit dhe popullit tė Kosovė", shkruajnė nė mesazhin e tyre pėrfaqėsuesit e Bashkimit Evropian nė Prishtinė.

"Presidenti Rugova ka qenė gjithmonė njė simbol dhe forcė kohezioni pėr Kosovėn.
 
Parimet e tija tė palėkundura dhe vendosmėria e tij pėr tė punuar pėr tė mirėn e Kosovės dhe popullit tė tij e kanė bėrė atė tė ketė respekt, jo vetėm tė popullit tė Kosovės, por edhe tė krejt bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ne e shohim si tragjedi shkuarjen e Presidentit nė kėtė moment krucial nė historinė e Kosovės. Presidenti Rugova nuk do tė mund tė shohė tė gjitha rezultatet e punės sė tij, tė cilave ua kushtoi jetėn.

Ne shprehim shpresėn se Kosova do tė vazhdojė trashėgiminė e Presidentit Rugova dhe liderėt politikė do tė qėndrojnė tė bashkuar nė periudhėn e mėtejme, nė mėnyrė qė tė pėrballen me sfidat e ardhshme.
 
Kjo do tė jetė mėnyra mė e mirė pėr tė nderuar kujtimin e Presidentit tė ndjerė dhe pėr t’i treguar botės pjekurinė e liderėve politikė.
 
Ngushėllime tė sinqerta", thuhe nė fund tė mesazhit tė pėrfaqėsuesve tė BE-sė nė Prishtinė: i nėnshkruar nga Giorgo Mamberto, shef i Zyrės ndėrlidhėse tė BE-sė, Torbjorn Sohlstrom, Pėrfaqėsues personal i Pėrfaqėsuesit tė lartė pėr punė tė pėrgjithshme dhe politikė tė sigurimit dhe Aleksandėr Bayerl, pėrfaqėsues i Presidencės sė BE-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.