|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu dhe e bija e Mirela ngushėllojnė familjen e Presidentit Rugova

 
 

 
Tiranė, 2 janar 2006 /TN /QIK - Nė mesazhin e ngushėllimit dėrguar familjes sė Presidentit Rugova nga Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu dhe e bija Mirela thuhet:

- Lajmi pėr ndarjen nga jeta e njeriut tuaj tė zemrės, mikut tim tė dashur dhe Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, ka shkaktuar njė dhembje tė thellė tek tė gjithė shqiptarėt.

Nga vizita ime nė Prishtinė dhe mė pas nga vizita e Ibrahimit nė Tiranė ruaj kujtime tė paharruara, pėr menēurinė, urtėsinė, qytetarinė, miqėsinė dhe forcėn udhėheqėse dhe imponuese tė tij. Qė nga shtatori 2005 kur Ibrahimi njoftoi pėr sėmundjen e rėndė, bashkė me familjen time pareshtur jam lutur pėr shėrimin e tij.
 
Ai nuk u dorėzua asnjėherė, me kurajo dhe vullnet tė jashtėzakonshėm pėrballoi sėmundjen dhe e udhėhoqi Kosovėn nė rrugėn e pavarėsisė. Pėrvoja jetėsore mė ka mėsuar se pėrballė dhimbjes qė shkakton humbja e njeriut tė dashur tė qėndrohet me kurajo e vullnet, pėr ta mposhtuar atė, duke respektuar me madhėshti kujtimin e njeriut tuaj tė dashur, pėr tė cilin ndjehen sot krenar Kosova dhe tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.

Nė kėto momente tragjike tė gjithė qytetarėt e Shqipėrisė dhe unė personalisht me gjithė familjen time ndodhemi pranė jush pėr t?ju ngushulluar dhe dhėnė forcė ta pėrballoni me kurajon njerėzore qė meriton, humbjen e njeriut qė pėrveēėse njė prind dhe qytetar shembullor, ishte simbol i paqes, mirėsisė, menēurisė dhe pavarėsisė. Ibrahim Rugova i pėrket atyre burrave tė shquar tė shtetit, qė me veprėn, punėn dhe jetėn e tij ka lėnė gjurmė tė pashlyera nė historinė e Kosovės dhe tė shqiptarėve.

Edhe njėherė, nė emėr tė popullit shqiptar, nė emrin tim dhe familjes time, ndodhem pranė jush dhe Ju shpreh ngushullimet e mia mė tė thella, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Pressidentit Moisiu.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.