|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Paraga: Lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės Presidenti i pavdekshėm Rugova ia kushtoi tėrė punėn dhe jetėn e tij

 
 

 
Zagreb, 22 janar 2006 /TN /QIK - Kryetari i Partisė Kroate tė Drejtėsisė 1861 Dobroslav Paraga ka dėrguar njė telegram ngushėllimi me kėtė pėrmbajtje:

"I pikėlluar thellė me vdekjen e Dr.Ibrahim Rugovės, President i Kosovės, liderit tė popullit shqiptar dhe personalitetit historik tė lėvizjes shqiptare tė rezistencės pėr pavarėsinė e Kosovės, intelektualit me nam dhe humanistit tė shquar, tė cilin kam pasur nderin personalisht ta njoh dhe tė bashkėpunoj me tė nga Uashingtoni deri nė Prishtinė, nė rrethanat mė tė vėshtira, nė emrin tim personal dhe nė emrin e mbarė anėtarėsisė sė Partisė Kroate tė Drejtėsisė 1861, familjes sė tij, miqve, bashkėpunėtorėve dhe tėrė popullit shqiptar tė Kosovės dhe nė mbarė botėn, shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta dhe mė tė thella me rastin e kėsaj humbjeje tė pakompensueshme nė prag tė agimit tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, sė cilės Presidenti i pavdekshėm Rugova ia kushtoi tėrė punėn dhe jetėn e tij.

Pushoftė nė paqe tė Zotit dhe le ta pranojė nė gjirin e vet Abrahami i shenjtė, emrin e lavdishėm tė tė cilit e ka mbajtur me krenari tėrė jetėn. Lamtumirė!", shkruan Paraga nė mesazhin e tij tė dėrguar nė redaksiė tonė pėrmes e:mailit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.