|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

P.Majko: Rugova - monument i tė kaluarės dhe tė ardhmes sė Kosovės

 
 

 
Tiranė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Pandeli Majko, sekretar i Pėrgjithshėm i Partisėa Socialiste shprehu dje ngushėllimet pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

"Vdekja e Presidentit tė Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova padyshim ėshtė njė moment tepėr i vėshtirė, jo vetėm pėr Kosovėn, jo vetėm pėr momentet qė po kalon ajo tani, por nė raste tė tilla dhimbjeje, kufiri midis Shqipėrisė dhe Kosovės pothuajse kthehet nė inekzistent.
 
Rugova mbetet njė nga ata misionarė, tė cilėt patėn guximin tė bėjnė aktin e madh tė fillimit tė atij procesi tė jashtėzakonshėm historik qė po merr formė dalėngadalė mes vėshtirėsive tė panumėrta nga tė cilat sot nė vdekjen e tij ne kemi tė drejtė ta kujtojmė kėtė misionar me respektin mė tė thellė.
 
Partia Socialiste u shpreh ngushėllime familjarėve tė zotit Rugova, tė afėrmve tė tij, gjithė popullit tė Kosovės. Vdekja e zotit Rugova siē e thashė mbetet njė moment i vėshtirė, por Kosova dhe kosovarėt i kanė borxh Ibrahim Rugovės jo vetėm thjesht homazhet, por jam i bindur se i kanė borxh edhe amanetin e tij, pavarėsinė e Kosovės.
 
Edhe njė herė dėshiroj tė them qė jo vetėm si pėrfaqėsues i PS sė nė kėtė ditė tė vėshtirė pėr Kosovės dhe gjithė popullin shqiptar, dėshiroj tė shpreh ngushėllimet. Sot Partia Socialiste ngrin gjithė veprimtarinė e vet politike. Ne jemi nė pritje edhe tė vendimmarrjes pėrkatėse edhe nga Presidėenti i Republikės nė kėtė moment tė vėshtirė.
 
Gjendemi pėrkrah njerėzve tanė nė Prishtinė. Do tė jemi sigurisht edhe atje. Vdekja e zotit Rugova ėshtė njė nga ato vdekje, tė cilat datojnė momente historike tė rėndėsishme pikėrisht pėr shkak tė punės dhe kontributit tė njerėzve tė tillė si Rugova. Padyshim tani nė Kosovė fillon ajo qė quhet faza post Rugovė, por Rugova padiskutim mbetet njė monument i tė kaluarės dhe tė ardhmes sė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.