|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Kosovė vdekja e Presidentit Rugova cilėsohet humbje e jashtėzakonshme

 
 

 

22 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (21.01.2006) - Besim Abazi, Prishtinė

Presidenti i Kosovės ndėrroi jetė tė shtunėn nė orėn 11:38 nė shtėpinė e vet nė Prishtinė. Zėdhėnėsi  i tij Muhamet Hamiti tha se Presidenti Rugova vdiq i rrethuar nga familja dhe mjekėt e tij qė janė pėrkujdesuar intenstivisht pėr tė qė nga shtatori i vitit tė kaluar kur u konstatua se ai vuan nga kanceri nė mushkėri.

Vdekja e Presidentit Rugova ėshtė pritur me pikėllim tė thellė nė Kosovė. Intsitucionet ndėrkombėtare dhe vendase, si dhe partitė politike zhvilluan takime tė jashtėzakonshme me kėtė rast.

Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Soren Jesen-Petersen, tha se “ky ėshtė njė moment dhimbjeje tė madhe pėr Kosovėn”.

Duke u shprehur ngushėllime tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, ai tha se “Presidenti Rugova kishte besim tė palėkundshėm nė vizionin e tij pėr Kosovėn, qė e ka ndjekur me pėrkushtim dhe e ka bėrė qė ai tė respektohet jo vetėm nga qytetarėt e Kosovės, por edhe nga komuniteti ndėrkombėtar”.

Ėshtė veēanėrisht tragjike qė Presidenti Rugova na ka braktisur nė njė moment vendimtar pėr tė ardhmen e Kosovės.

Nderimi mė i madh qė mund t’i bėhet Presidentit Rugova ėshtė bashkimi gjatė muajve qė po vijnė.

Gjithėsesi, ky ėshtė ēasti qė qytetarėt dhe udhėheqėsit e Kosovės tė qėndrojnė tė bashkuar dhe tė tregojnė maturi dhe mėnēuri qė do t’i shėrbejė Kosovės, tash dhe nė tė ardhmen. Presidenti Rugova ishte forcė bashkuese, njė udhėheqės i pėrkushtuar dhe i talentuar, qė punoi pa u lodhur pėr Kosovėn deri nė ditėn e fundit. Ai la pas vetes tarshėgiminė e pėrkushtimit dhe dialogut dhe gjithmonė do tė ketė vend tė veēantė nė historinė e Kosovės”, tha zoti Jessen-Petersen.

Shefi i zyrės amerikane, Philip Goldberg, duke shprehur pikėllimin tij, theksoi se “Kosova humbi njė udhėheqės tė dashur dhe SHBA humbinjė mik tė vjetėr dhe tė nderuar. Ai tashmė e ka tė siguruar vendin nė historinė e Kosovės dhe nė zemrat e njerėzve kėtu dhe nė botė. Ai e fitoi admirimin e popullit amerikan nėpėrmjet veprimeve tė tija paqėsore gjatė viteve ‘90 pėrkundėr vėshtirėsive shumė tė mėdha. Jam i sigurt se njerėzit e Kosovės do tė nderojnė kujtimin pėr tė duke vazhduar punėn qė e filloi ai”, tha zoti Goldberg.

Komandanti i forcave paqeruajtėse, gjenerali italian, Xhuzepe Valoto, theksoi se vdekja e Presidentit Rugova “paraqet njė moment pikėllues pėr popullin e Kosovės. Si President i Kosovės, zoti  Rugova ka promovuar mjetet paqėsore pėr tė sjellė ndryshime pėr popullin e saj. Duke shprehur ngushėllimet e tij nė emėr tė ushtarėve tė KFOR-it, gjenerali Valoto shpreh keqardhjen mė tė thellė pėr humbjen e Presidentit Ibrahim Rugova, tė cilin ai e cilėson “udhėheqės historik tė Kosovės”. Ai shprehet i bindur se cilėsitė e mėdha morale dhe njerėzore qė ishin pjesė e personalitetit tė Presidentit  Rugova, do tė vazhdojnė tė udhėheqin popullin e Kosovės pėr njė tė ardhme paqėsore dhe jo tė dhunshme tė rajonit”, tha gjenerali Valoto.

Kryetari i Parlamentit, Nexhat Daci, tha se Kosova sot ka pėrjetuar njė moment shumė tė vėshtirė shpirtėror. “Kosova ėshtė nė zi tė thellė me njė ndjenjė tė dhembjes qė humbi personalitetin mė tė rėndėsishėm tė historisė sė re nė Kosovė dhe jo vetėm nė Kosovė, sepse ai ishte edhe thyes i komunizmit nė gjithė Evropėn Juglindore”. Por sipas tij, Kosova nuk do ta humbė drejtimin e vet dhe me pėrkushtim tė plotė, do ta vazhdojė rrugėn duke qenė krenare qė pati njė personalitet si Presidenti Rugova dhe kjo krenari e Kosovės do tė bartet tek institucionet e saj”.

“Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi shprehu besimin e fuqishėm se familja e Presidentit Rugova do ta gjejė forcėn pėr tė tejkaluar dhimbjen e madhe pėr humbjen e njeriut mė tė dashur tė saj. “Vdekja e Presidentit ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn. Shpreh ngushėllimet e mia mė tė sinqerta qytetarėve tė Kosovės dhe i ftoj qė tė gjithė tė marrin shembullin dhe idealin e Presidentit tonė nė angazhimet pėr pavarėsinė e Kosovės. 

Presidenti Rugova me vizionin e tij pėr tė ardhmen e Kosovės ka qenė simbol i bashkimit dhe nė historinė e re do tė mbetet figura mė e fuqishme politike dhe simbol i pavarėsisė sė Kosovės. ... Njeri i durimit dhe i forcės intelektuale, Presidenti Ibrahim Rugova, ka trasuar rrugėn e tolerancės, dialogut, tė pėrkushtimit dhe mirėbesimit. Edhe pėrtej kufijve tė Kosovės, kudo nėpėr botė Presidenti Rugova ka krijuar imazhin e njeriut tė pavarėsisė. Nė kėto ēaste pikėllimi, Kosovės i duhet mė shumė se kurrė bashkimi dhe forca pėr tė tejkaluar dhimbjen e madhe pėr humbjen e njeriut tė paqes dhe tė pavarėsisė”.

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, tha se vdekja e Presidentit Rugova ėshtė njė ngjarje e rėndė pėr Kosovėn. “Partia Demokratike e Kosovės bashkėndjen dhimbjen me familjen e z. Rugova, institucioneve tė  Kosovės dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Vdekja e kryetarit tė Kosovės z. Ibrahim Rugova nė momentet aktuale tė proceseve tė rėndėsishme tė vendimmarrjeve politike pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės ėshtė njė moment i rėndė, moment tė cilin qytetarėt e Kosovės dhe institucionet duhet ta kalojnė me dinjitet dhe pjekuri njerėzore dhe politike. Partia Demokratike e Kosovės thėrret qytetarėt e vendit qė tė jenė tė bashkuar nė kėto ditė tė rėnda pėr Kosovėn. Vetėm tė bashkuar mund tė ecim pėrpara nė sendėrtimin e idealeve tona tė pėrbashkėta pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran”, tha zoti Thaēi.

Kryetari i Partisė Reformiste ORA, Veton Surroi, tha se me vdekjen e Presidentit Rugova, Kosova ka humbur luftėtarin e madh pėr pavarėsinė e saj. “Historia ia ka pasė borxh Ibrahim Rugovės qė kėtė proces ta pėrmbyllė me tė gjallė. Ibrahim Rugova ia ka pasė borxh qė kėtė proces ta kurorėzojė nė fund me aktin e shpalljes sė Kosovės shtet sovran, shtet i pavarur, duke qenė kryetar i Kosovės”, tha zoti Surroi.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės duke shprehur pikėllimin ka theksuar se Presidenti Rugova, mbetet shembėlltyrė e vendosmėrisė, tolerancės dhe emancipimit politik tė Kosovės nė rrugėn e saj pėr pavarėsi. Pėrpjekjet dhe vendosmėria e tij e vazhdueshme pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran, sollėn deri te njohja dhe afirmimi ndėrkombėtar i luftės shekullore tė popullit tė Kosovės pėr Liri, Pavarėsi e Demokraci. Reagime tė panumėrta janė bėrė edhe nga partitė tjera politike. 

Mijėra qytetarėve ndezėn qirinj tė shtunėn mbrėma nė qytetet e Kosovės, ndėrsa pėr tė djelėn janė paralajmėruar shumė veprimtari me rastin e vdekjes sė Presidentit.

Presidenti Rugova, pėr mė shumė se 15 vjet, ishte ikonė e lėvizjes sė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi, ndėrsa vdekja e tij ka ndidhur nė nė perioudhė shumė tė ndjeshme pėr Kosovėn kur kanė filluar negociatat pėr statusin e saj politik. //az//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.