|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lidhja Demokratike e Kosovės nė Norvegji ngushėllon Institucionet e Kosovės dhe Familjen Rugova

 
 

 
22 janar 2006 /TN
 
Lidhja Demokratike e Kosovės nė Norvegji
 22 janar 2006, Norvegji
 
Telegram Ngushėllimi
 
Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės
Akademik Nexhat DACI
Kryesisė sė LDK-sė
z. Kolė Berisha - Nėnkryetar
Familjes RUGOVA

I nderuari Akademik Daci

Me pikėllim tė thellė morėm lajmin qė Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim RUGOVA ndėrroi jetė. Lajmi i hidhur tronditi bashkatdhetarėt me banim nė Norvegji dhe opinionin paqedashės norvegjez, tė cilėt nga momenti i dhėnies sė lajmit, pareshtur shprehėn keqardhje dhe ngushėllime nė formė tė shkruar dhe telefonike nė adresė tė LDK-sė, Dega nė Norvegji.
 
Ngjarja e 21 janarit padyshim ėshtė njė ndėr ngjarjet mė tė hidhura pėr qytetarėt e Kosovės dhe pėr shqiptarėt kudo qė janė. Ora 11,38, ndau fizikisht nga ne Udhėheqėsin historik tė Kosovės Dr. Ibrahim RUGOVĖN, i cili me menēurin politike dhe guximin patriotik pėr vite mė radhė e udhėhoqi popullin e Kosovės drejt ēlirimit nga okupatori serbė dhe punoi intensivisht nė ndėrtimin e institucioneve tė qėndrueshme dhe demokratike tė Kosovės.
 
I nderuari Akademik Daci, mė lejoni qė nė emėr tė kryesisė, anėtarėsisė dhe simpatizantėve tė LDK-sė nė Norvegji tė shprehi ngushėllimet tona me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim RUGOVA. Dega e LDK-sė dhe bashkatdhetarėt me banim nė Norvegji me tė drejtė presim nga JU dhe udhėheqja aktuale e Kosovės nė realizim tė plotė tė idealit tė Presidentit Rugova, dhe njėherit dėshirė dhe kėrkesė e qytetarėve tė Kosovės, tė punohet me pėrgjegjėsi nė njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės.
 
 
I nderuari z. Berisha
E nderuara kryesi e LDK-sė
 
Nė kėto ēaste tė vėshtira pėr JU, ku ligji I natyrės kėsaj radhe nuk ishte nė anėn tonė, duke e ndarė fizikisht nga JU dhe qytetarėt e Kosovės Ikonėn e Pavarėsisė sė Kosovės dr. Ibrahim RUGOVA, shpresojmė qė pikėllimi dhe dhimbja pėr liderin tonė tė madh do tė shndėrrohet nė forcė dhe dije pėr ta vazhduar rrugėn e prijėsit tonė tė dashur, kjo do tė ishte dhurata mė e mirė qė mund ti bėhet Liderit tuaj dhe Presidentit tė Kosovės, tashmė tė ndjerė dr. Ibrahim RUGOVA. Pranoni ngushėllimet tona dhe dalshi faqebardhė!
 
E nderuara Familje RUGOVA
 
Nė emėr tė Degės sė LDK-sė nė Norvegji shprehim ngushėllimet mė tė sinqerta pėr JU dhe tė gjithė qytetarėt e Kosovės me rastin e vdekjes sė bashkėshortit, babait dhe Presidentit Historik tė Kosovės dr. Ibrahim RUGOVA. Sikurse qė puna dhe vepra e Presidentit Rugova do tė zėrė vend tė veēantė nė histori ashtu dhe puna dhe mundi juaj do tė shėnohet nė historinė e Kosovės.
 
Lutemi qė shpirti i Presidentit tė prehet nė paqe.
Zoti e bekoftė punėn e Presidentit.
 
 
Kryesia e Degės sė LDK-sė
Me respekt
Daut Haxhaj - kryetar


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.