|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kuvendi i Dardanės nderoi me mbledhje komemorative Presidentin Rugova

 
 

 
Dardanė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Me tė marrė lajmin e hidhur pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova, pikėllimi dhe zymtėsia e mbuloi edhe tėrė Komunėn e Dardanės. Pikėllimin qytetarėt e komunės sonė, filluan ta shprehnin nė fillim permes telefonatave e mė pastaj edhe duke kontaktuar me zyren e LDK-sė nė Dardanė.
 
Qė nga orėt e para tė mėngjesit zyrat e LDK-sė, filluan tė frekuentohen nga adhuruesė tė presidentit Rugova. Nė mbledhjen komemorative tė Kuvendit Komunal tė Dardanės, kryetari Shaip Surdulli, i njoftoi tė pranishmit edhe pėr disa aktivitete tė ndėrmarra lidhur me tragjedinė tonė tė pėrbashkėt.
 
Pėr biografinė e shkurtėr tė presidentit Rugova foli zėvendėskryetarja e kuvendit komunal Nexhmije Kallaba, ndėrsa u lexuan ehde telegramet e ngushėllimit pėr familjen e presidentit Rugova dhe institucionet.

Nė emėr tė grupit parlamentar tė PDK-sė tė pranishmit dhe qyetarėve tė Dardanės u shprehu ngushėllime Bajram Dėrmaku, ndėrsa nė emėr tė AAK-sė Fatmir Krasniqi.

Edhe pas takimit fluksi i tė pikėlluarėve, nė fytyrat e tė cilėve shihje dhembje, trishtim ose lot, ishte i orientuar drejt zyrės sė LDK-sė, duke shenjuar kėshtu zymtėsinė e kėtyre ditėve tė dhembshme nė Dardanė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.