|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kondoliza Rajs: Presidenti Rugova e udhėhoqi popullin e tij nė kohė tė vėshtira dhe fitoi respektin e botės

 
 

 

22 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (21.01.2006) - Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, i shprehu tė shtunėn  ngushėllimet e saj popullit tė Kosovės pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova. 

Pėrmes njė deklarate, Sekretarja e Shtetit thekson se Presidenti Rugova e udhėhoqi popullin e tij nė kohė tė vėshtira dhe fitoi respektin e botės, pėr pėrpjekjet e tij pėr demokraci dhe paqe. Edhe nė momentet e fundit kur luftonte me sėmundjen, Presidenti Rugova punoi pėr tė sjellė unitet mes udhėheqėsve tė Kosovės dhe shpresė pėr popullin e tij”. 

“Vdekja e Presidentit Rugova, thuhet mė tej nė deklaratėn e zonjės Rajs, ndodh nė njė moment kur Kosova ka hyrė nė procesin politik pėr tė pėrcaktuar tė ardhmen e saj”.

Zonja Rajs thekson se megjithė humbjen e udhėheqėsit, procesi do tė vazhdojė.  Shtetet e Bashkuara, shton mė tej Sekretarja e Shtetit, do tė punojnė me tė gjithė banorėt e Kosovės pėr tė ndėrtuar njė shoqėri tė bazuar tek parimet e demokracisė, tė drejtat e njeriut dhe toleranca ndėr-etnike, qė Presidenti Rugova i vlerėsonte kaq shumė. //az//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.