|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kadare: Rugova ishte njė nga udhėheqėsit e gjithė kombit shqiptar

 
 

 

22 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (21.01.2006) - Lajmi i hidhur qė dėgjuam, thotė shkrimtari Ismail Kadare, na bėri me dije qė ishte njė humbje tė rėndė. Rugova ishte njė nga udhėheqėsit e gjithė kombit shqiptar, por fati i tij ishte, qė ai ishte presidenti i parė i Kosovės.

Kosova do tė ketė edhe tė tjerė presidentė, por emri dhe vendi i tij nė historinė e saj, do tė jenė gjithmonė tė veēantė.

Ēdo humbje ėshtė e vėshtirė nė ēdo kohė qė tė ndodhė, thotė shkrimtari Kadare, por koha e ndarjes sė Rugovės nga Kosova dhe nga gjithė shqiptarėt, ky vit pra, viti 2006 kur Kosova ndodhet nė prag tė pavarėsisė e bėn vdekjen e tij veēanėrisht tė dhimbshme.

Ėshtė e vėrtetė qė ai nuk do ta shohė dot ditėn e pavarėsisė pėr tė cilėn gjithė jetėn ka punuar dhe ėshtė pėrpjekur.

Por le tė na ngushėllojė mendimi se ai ishte njė vizionar dhe si gjithė vizionarėt e ka parashikuar dhe e ka parė pavarėsinė e Kosovės shumė kohė mė parė, atėherė kur rrallė kush e shihte dhe kishte besim nė tė, pėrfundon shkrimtari Ismail Kadare nė komentet e tij pėr Zėrin e Amerikės.  //rd//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.