|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjenerali Ēeku: Presidenti Rugova ishte njė pėrkrahės dhe mbėshtetės i madh i vizionit tė TMK sė

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Nė mesazhin e TMK sė drejtuar familjes Rugova dhe qytetarėve tė Kosovės, thuhet se lajmi pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, na ka tronditur dhe prekur thellė edhe ne pjesėtarėve tė TMK sė.

"Ne qėndrojnė pranė Jush nė kėto momente tė rėnda dhe bashkėndjejmė me Ju kėtė dhembje tė madhe pėr gjithė qytetarėt e Kosovės. Pranoni Ju lutem ngushėllimet mė tė thella dhe mė tė sinqerta nė emrin tim personal dhe nė emrin e gjithė oficerėve, nėnoficerėve dhe ushtarėve tė Kosovės.
 
Me vdekjen e Presidentit Rugova, Kosova dhe qytetarėt e saj kanė humbur njė personalitet tė shquar dhe njė lider tė madh, nė njė moment shumė tė rėndėsishėm dhe vendimtar pėr tė ardhmen. Mungesa e tij qoftė si faktor prijės, qoftė si faktor uniteti do tė reflektohet shumė edhe ne procesin qe kemi pėrpara.
 
Por ne jemi tė bindur se qytetarėt e Kosovės dhe institucionet e saj do tė vazhdojnė tė punojnė se bashku dhe me pėrkushtim pėr ta bėrė realitet shtetin dhe pavarėsinė e Kosovės. Presidenti Rugova ishte njė pėrkrahės dhe mbėshtetės i madh i vizionit tė TMK sė, tė cilėn e shihte dhe e ndjente si Ushtri tė Kosovės.
 
Ne i jemi mirėnjohės pėr kėtė mbėshtetje dhe si shenjė nderimi dhe respekti pėr tė do ta ushqejmė dhe mbajmė gjallė kėtė vizion", thuhet nė mesazhin e TMK sė, nėnshkruar nga komandanti i TMK s , gjeneral Agim Ēeku.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.