|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gazetat e Prishtinės me numra specialė kushtuar Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Shtypi i sotėm i Prishtinės i kushton hapėsirė tė gjerė ndarjes nga jeta tė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Nga gjashtė gazetat qė kanė dalė sot, katėr kanė dalė me botim tė jashtėzakonshėm sepse sot tė dielave nuk botohen.

E pėrditshmja Bota Sot, 22 faqe ia kushton vdekjes sė Presidentit, ndėrsa nė faqen e parė pėrmban kėta tituj:

"Presidenti Ibrahim Rugova nuk ėshtė mė, kombi shqiptar mbeti jetim"; "Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova ndėrroi jetė".

Gazeta Zėri, numrin e sotėm tė jashtėzakonshėm, qė ka dalė me 24 faqe, ia kushton vdekjes sė Presidentit, ndėrsa nė faqen e parė pėrmban kėta tituj: "Vdiq Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova". "Shtetbėrja si trashėgimi historike"; "Pesė ditė zie kombėtare"

E pėrditshmja Koha ditore, 11 faqe ia kushton vdekjes sė Presidentit, ndėrsa nė faqen e parė pėrmban kėta tituj:
"Pesė ditė zie nė Kosovė, tri ditė nė Shqipėri";

"Liderėt nga Evropa e SHBA-ja, ngushėllojnė pėr Rugovėn";

"Kosova humbi Presidentin nė finale tė Pavarėsisė";

Koment i botuar nga Tim Xhuda: "Ndėrron jetė arkitekti i Kosovės sė pavarur". "Njeriu i cili ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė drejtimin e Kosovės drejt pavarėsisė do tė pėrkujtohet me respekt do t'i mungojė shumicės sė shqiptarėve tė Kosovės", shkruan Xhuda.

Gazeta Lajm, ka dalė me njė numėr special dhe gratis, ku tetė faqet e saj ia kushton vdekjes sė Presidentit. Nė faqen e parė pėrmban: "Burrėshteti (1944 – 2006)".

"Ndėrroi jetė Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova: "Kolosi i brishtė i Kosovės".

Po ashtu e pėrditshmja Express, nė numrin special qė pėrmban 24 faqe ia kushton jetės dhe veprės sė Presidentit Rugova. Ndėrsa, nė faqen e parė paraqet fotografin e Presidentit me titull “Epoka e Rugovės (1989 – 2006) "Lamtumirė, Marathanomak!"; Kai Eide: "Gjiganti ndėrroi jetė". Medlin Ollbrajt: "Mbajmė zi".

Ndėrkaq Kosova Sot, nė edicionin special 11 faqe ia kushton vdekjes sė Presidentit, ndėrsa nė faqen e parė pėrmban kėta tituj: "Kosova humb liderin". "Po tani". "Vdekja e Profetit"

"Shtyhen bisedimet".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.