|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklarata pas mbledjes komemorative tė ASHAK-ut

 
 

 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK

Sabri Hamiti: Prijėsi i luftės pėr liri tė Kosovės ishte dijetar i madh, qė ėshtė formula e prijėsve tė mėdhenj shqiptarė nė dy shekujt e fundit

"Sot jemi mbledhur kėtu pėr ta pėrkujtuar presidentin Rugova si anėtar tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.
 
Tė gjithė ata qė e njohin kulturėn shqipe, duhet ta dinė dhe unė besoj qė e dinė, qė Rugova ėshtė ta quaj njė nga anėtarėt mė tė fortė tė asaj qė unė e quaj Qarku Kulturor i Prishtinės, qė ishte themeluar nė fund tė viteve tė 60-ta dhe qė kishte tė bėnte me thellimet e studimeve shqiptare, si studime autentike, dhe lidhjen e kulturės shqiptare me kulturėn moderne perėndimore.
 
Nė kėtė vijė ai ka krijuar protretin e fuqishėm tė dijetarit tė kulturės shqiptare, dhe tė kulturės pėrgjithėsisht. Pra, ne sot kėtu e kujtojmė Rugovėn si dijetar tė madh. Dhe natyrisht prijėsi i luftės pėr liri tė Kosovės nuk kishte si tė dilte pos si dijetar i madh dhe kjo ėshtė faktikisht matrica, ose do tė thosha unė formula e prijėsve tė mėdhenj shqiptarė nė dy shekujt e fundit.


Esat Stavileci: E dallonte qėndrimi njerėzor, guximi intelektual, maturia politike

"Kam ēmuar qėndrimin e tij prej njeriu, kam ēmuar nė mėnyrė tė veēantė guximin prej intelektuali, e kam ēmuar maturinė prej politikani. Ndoshta vetėm e ardhmja do tė dėshmojė se cili ishte dhe cila ishte figura e Ibrahim Rugovės.
 
Duke qenė edhe vetė pjesė e dhembjes i dėrgojė ngushėllimet mė tė sinqerta familjes Rugova dhe gjithė popullit tė Kosovės dhe popullit shqiptarė nė pėrgjithėsi".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.