|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bill Klinton: Rugova mė impresiononte me devotshmėrinė dhe pasionin e tij

 
 

 
 
Uashington 22 janar 2006 /TN /QIK - Ish Presidenti amerikan Bill Klinton ka shprehur dhembjen e tij tė thellė pėr vdekjen e Presidentit Rugova, duke e cilėsuar humbje tė madhe pėr Kosovėn.
 
"Nė rend tė parė, dua t'i shpreh ngushėllimet e mia tė thella popullit tė Kosovės, me rastin e vdekjes sė Presidentit Rugova.

Pėr mua ėshtė dhimbje personale, sepse pata nderin ta njoh personalisht dhe pata respekt dhe admirim tė madh pėr tė.

Me Presidentin Rugova jam takur shumė herė nė Shtėpinė e Bardhė. Ka qenė kėnaqėsi, sa herė e kam takuar, sepse ēdo herė mė impresiononte me devotshmėrinė dhe pasionin e tij pėr paqe, liri dhe pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin e tij.

Vdekja e Presidentit Rugova ėshtė humbje e madhe pėr Kosovėn, por unė shpresoj se vdekja e Dr. Rugovės do t'i inspirojė tė gjithė kosovarėt qė tė vazhdojnė tė punojnė mė me ngulm pėr paqe dhe liri", thuhet nė njė deklaratė tė ish Presidentit amerikan Bill Klinton.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.