|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BBC: Udhėheqės botėrorė Rugovėn e quajnė njė lider pėr pavarėsi dhe udhėheqės historik tė Kosovės

 
 

 
Londėr, 22 janar 2006 /TN /QIK - Liderėt ndėrkombėtarė nė deklarimet e tyre i kanė shprehur nderim Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, duke bėrė thirrje tė vazhdohet puna e tij pėr njė tė ardhme stabile pėr Kosovėn, bėn tė ditur BBCWorld nė njė koment tė saj.

Pasi jepen prononcimet e Kofi Ananit, Mari Ahtisari, Zhak Shirakut, tė cilėt Rugovėn e quajnė njė lider tė moderuar pėr pavarėsi dhe udhėheqės historik tė Kosovės, ndėr tė tjera, thuhet:"Lufta e mosdhunės e z. Rugova pėr pavarėsi i ka siguruar atij respekt tė lartė nė bashkėsinė ndėrkombėtare.

Kur presidenti serb, Sllobodan Milosheviq, anuloi autonominė e Kosovės mė 1989, z. Rugova themeloi Lidhjen Demokratike tė Kosovės (LDK), e cila krijoi sistemin e vet tė spitaleve, tė shkollave dhe tė taksave, duke bojkotuar kėshtu administratėn serbe.
 
Kjo ia dha atij statusin e 'babait tė kombit' nė radhėt e shqiptarėve tė Kosovės", thekson seksioni botėror i BBC-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.