|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Bashkėsia Shqiptaro Amerikane e Virgjinisė, prej sot mban emrin e Dr. Ibrahim Rugovės

 
 

 
Roanoke/SHBA 22 janar 2006 /TN /QIK - Nė shenjė nderimi dhe respekti tė veprės sė tij prej humanisti dhe lideri shumėvjeēar kombėtar, Kėshilli drejtues vendosi qė sot e tutje, Bashkėsia Shqiptaro amerikane nė Virgjina (SHBA) tė emėrohet: Shoqata Shqiptaro Amerikane e Virgjinisė "Dr.Ibrahim Rugova".

Pjesėtarėt e Bashkėsisė Shqiptaro amerikane po e ndajnė pikėllimin me bashkėkombasit e tyre nė Kosovė dhe kudo nė botė, me rastin e vdekjės sė hershme tė presidentit Dr.Ibrahim Rugova simbolit tė demokracisė, urtėsisė dhe menēurisė shqiptare.
 
Vdekja ishte e pamė shirėshme ndaj tij, nė kėto momente vendimtare e historike pėr Kosovėn, kur pritet tė realizohet synimi i rezistencės shumėvjeēare shqiptare tė prirė nga ai, u theksua nė mbledhjen e Kėshillit Drejtues tė kėsaj bashkėsie.

Vepra e tij na obligon tė jemi unik dhe kėmbėngulės nė sensibilizmin e mėtejmė tė opinionit dhe qendrave tė vendosjės kėtu nė SHBA nė betejėn pėrfundimtare drejt njohjės sė pavarėsisė sė Kosovės, si shtet i paqės, harmonisė dhe lirisė qytetare.
 
Ai na miqėsoi me popujt liridashės kudo nė botė, tė cilėt na pėrkrahėn pa rezervė nė rrugėn tonė drejt lirisė dhe pavarėsisė, prandaj vetėm nė kėtė mėnyrė do ta mbajmė nė jetė amanetin dhe vizionin e pavdekshėm tė tij.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.