|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Akademia e Shqipėrisė ngushėllon ASHAK-un pėr humbjen e shkencėtarit dhe eruditit dr.Rugova

 
 

 
 
Prishtinė, 22 janar 2006 /TN /QIK - Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės me njė telegram e ka ngushėlluar Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė, nė tė cilin i shpreh dhimbjen e thellė pėr vdekjen e parakohshme tė dr.Ibrahim Rugovės, Presidentit tė Kosovės.

"Emri i Ibrahim Rugovės do tė jetė gjithmonė i skalitur me gėrma tė arta nė faqet e historisė sė kombit tonė si themelues i Republikės sė pavarur tė Kosovės, qė ai nuk arriti ta shohė tė realizuar", thuhet nė telegram.

"Me vdekjen e Ibrahim Rugovės humbėm edhe shkencėtarin e talentuar dhe erudit, anėtarin korrespondent tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, njeriun qė bashkoi pėrkushtimin pėr ēėshtjen e popullit tė vet me pasionin dhe punėn e palodhur nė fushėn e shkencės", thuhet ndėr tė tjera nė kėtė telegram tė nėnshkruar nga kryetari Ylli Popa.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.