|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vdekja e Presidentit Rugova humbje e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Presidencės sė Kosovės, Parlamentit, Qeverisė, Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe familjes RUGOVA, me rastin e vdekjes se Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova po i arrijnė telegrame ngushėllimi nga personalitete politike e publike anėmbanė botės shqiptare, nė taė cilat shprehet tronditje e thellė pėr humbjen e kėsaj figure tė madhe kombėtare.
 
Ndarja nga jeta e Presidentit Rugova nė kohėn kur pritej tė realizohej Pavarėsia e Kosovės ėshtė humbje e madhe

Nė telegramin e Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, tė nėnshkruar nga kryetari Ismet Beqiri thuhet se pushteti Lokal i Kosovės shprehet i vendosur nė ndjekjen e rrugės sė palėkundshme tė Presidentit Rugova pėr Pavarėsinė e Kosovės. Presidenti Rugova pėr ne si edhe pėr popullin e Kosovės njihet si artikuluesi dhe arkitekti i projektit tė Kosovės dhe popullit tė tij pėr Pavarėsi dhe Shtet Sovran tė Kosovės.

Ndarja nga jeta e Presidentit Rugova nė kohėn kur pritej tė realizohej Pavarėsia e Kosovės ėshtė humbje e madhe pėr Kosovėn, mirėpo duhet tė gjejmė forcė, qė duke ēmuar veprėn e tij tė tejkalojmė kėtė dhembje tė madhe nė mėnyrė qė sė bashku tė dėrgojmė nė vend idenė dhe projektin e Presidentit Rugova pėr Pavarėsinė e vendit tonė, Kosovės sė tij tė dashur.

PVD: Vepra jetėsore e Presidentit Rugova ka trasuar rrugėn e Pavarėsisė sė Kosovės dhe prosperitetit tė tė gjithė shqiptarėve

Shqiptarėt e Bujanocit konsiderjnė se vdekja e Prezidentit Rugova paraqet njė humbje tė madhe jo vetėm por popullin e Kosovės por edhe mbarė shqiptarėt kudo qė janė, thuhet nė telegram ngushėllimin e kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Bujanocit, Nagip Arifi.

Nė telegramin e Riza Halimit, Kryetar i Partisė Pėr Veprim Demokratik nė Preshevė thuhet: “PVD konsideron se vdekja e Presidentit Rugova ėshtė njė humbje e madhe. Vepra jetėsore e Prezidentit Rugova ka trasuar rrugėn e Pavarėsisė sė Kosovės dhe prosperitetit tė tė gjithė shqiptarėve. Nė kėtė aspekt vepra e tij ėshtė udhėrrėfim pėr punėn e mėtejshme tė institucioneve aktuale tė Kosovės dhe gjeneratave tė ardhshme qė do tė punojnė pėr ēėshtjen e shqiptarėve”.
 

PPD: Pavarėsia e Kosovės pėr Presidentin Rugova ishte synim qė dėshironte Ai dhe populli i Kosovės tė arrihej me ēdo kusht

Nė telegram ngushėllimin e Kryetarit tė Partisė pėr Prosperitet Demokratik nė Tetovė, Abdyladi Vejseli, thuhet: “Urtėsia, toleranca, mirėkuptimi dhe diplomacia e Prezidentit Rugova, gjykojnė se ishin virtytet me tė cilat ky personalitet i mundėsoi Kosovės dhe shqiptarėve nė pėgjithėsi tė bėjnė pėr vehte shumė miq dhe mbėshtetės nė mbarė botėn tė idealeve tė tyre. Pa hezitim jemi tė bindur se Pavarėsia e Kosovės pėr Prezidentin Rugova ishte synim qė dėshironte Ai dhe populli i Kosovės tė arrihej me ēdo kusht.

Fatkeqsisht, nga sėmundja e rėndė e Presidentit Rugova nuk mundi tė mbijetoi edhe kėtė vit pėr tė shijuar Pavarėsinė e Kosovės me njohjen ndėrkombėtare, ideal pėr tė cilin kaloi njė rrugė tė gjatė me shumė sfida. Jemi tė bindur se Prezidenti Rugova ishte njė prej vlerave politike me tė cilėn gjatė njė dekade e gjysmė u identifikua Kosova dhe populli shqiparė nė pėgjithėsi”, konstaton PPD.

Karizma e Presidentit Rugovės do tė mbetet pjesė e historisė mė tė re tė popullit shqiptarė me tė cilin pėrgjithmonė do tė identifikohet njohja ndėrkombėtare e Pavarėsisė sė Kosovės”, thuhet nė kėtė telegram.

Nė telegramin e Kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Ferizajit, Faik Grainca, thuhet se "rėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe pėr anėtarėsinė e LDK-sė, Prezidenti Rugova do tė mbetet udhėheqėsi shpitėror, figura mė markante e historisė sonė kombėtare.”

Nė telegramin e ish-nėnkryetarit tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, Dega nė Zvicėr, Nuhi Fetahu, thuhet: “U nda nga ne Presidenti Rugova, simboli i paqes, simboli i triumfit, simbol i bashkimit, qė barazohet me prijėsit mė tė mėdhenj kombėtarė dhe ndėrkombėtarė“.

Kryetari i klubit tė gazetarėve “Beqir Musliu”- Gjilan, Musa Sabedini nė teleframin e tij thekson se Presidenti Rugova ishte dhe do tė mbetet shembull se si duhet tė luftohet pėr interesat e popullit tė vet. Politika e tij disa vjeēare shėnon epokėn e paharruar tė popullit shqiptarė. Edhe nė momentet mė tė rėnda tė jetės sė tij u gjend pėrballė interesit tė popullit, dhe pėrballė ēmimit tė madh drejtė pavarėsisė sė Kosovės.

Presidenti Rugova ishte arkitekti i pavarėsisė dhe shtetit modern tė Kosovės

Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, me pikėllim dhe dhembje tė thellė mori lajmin pėr vdekjen e presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, arkitektit tė pavarėsisė, tė shtetit modern tė Kosovės, i cili nė vitet mė tė rėnda pėr Kosovėn ishte nė krye tė lėvizjes gjithėpopullore pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, me gjithė vėshtirėsitė dhe sakrificat qė e pėrcillnin nė ēdo kohė", thuhet nė telegram ngushėllimin e kryetarit tė BSPK-sė, Bahri Shabani.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.