|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegram ngushėllimi me rastin e ndėrrimit jetė tė Kryetarit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova

 
 

 
21 janar 2006 /TN
 
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės
Prishtinė, 21 janar 2006
 
Telegram ngushėllimi me rastin e ndėrrimit jetė tė Kryetarit  tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova
 
Tė nderuar qytetarė tė Kosovės!
I nderuar  akad. Nexhat Daci -Kryetar i Kuvendit tė Kosovės!
Tė nderuar udhėheqės tė institucioneve tė Kosovės!
E nderuara familje Rugova!
 
Me dhembje  tė thellė,  morėm lajmin,  se kryetari i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova ,  sot nė mesditė ndėrroi jetė. Nė momentet vendimtare nėpėr tė cilat po kalon vendi, kur po vendoset pėr  fatin e Kosovės dhe popullit tė saj, vdekja e tij  ėshtė  e pa kompensueshme.
 
Andaj, Kryesia e Bashkėsisė Islame e  Kosovės me tė gjitha institucionet dhe besimtarėt e saj  me kėtė rast ndan dhembjen pėr humbjen e kryetarit tė Kosovės, i cili me urtėsinė, menēurinė, vizionin e tij prej njė lideri tė mirėfilltė  politik e udhėhoqi popullin e Kosovės nė kėto 16 vitet e fundit.
 
Me gjithė kėtė dhembje tė madhe, populli ynė, institucionet tona, inteligjenca e jonė duhet tė gjejnė ngushėllim nė rrugėn qė ai e trasoi dhe tė jenė unik nė vendimet, dhe qėndrimet e tyre, pa marrė parasysh se cilit grupim partiak i pėrkasin ata, sepse nė pyetje ėshtė fati i Kosovės dhe i brezave qė do tė vijnė.
 
Nė tė njėjtėn kohė u bėjė apel tė gjithė besimtarėve, qė edhe  kėtė sprovė ta kalojmė me dinjitet, ashtu siē kaluam sprovat e mėparshme . Ne qė besojmė nė Zotin e Gjithėfuqishėm e dimė se vdekja ėshtė njė proces i natyrshėm, prandaj edhe kjo na forcon  edhe nė  kėto momente  kur po ndahemi nga kryetari ynė..
 
Ngushėllimi ynė mė i mirė pėr kryetarin e Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovėn ėshtė qė ne t’i realizojmė aspiratat dhe mundin qė ai tėrė jetėn e tij ia kushtoi e ajo ėshtė realizimi nė jetė i pavarėsisė sė Kosovės.
 
Nė fund e lus Allahun e Madhėrishėm qė familjen e kryetarit, pėrfaqėsuesve tė institucioneve tona dhe popullin e Kosovės ta pajis me durim, ndėrsa tė ndjerin ta shpėrblejė me tė mirat e Tij tė pakufishme pėr mundin dhe angazhimin qė ai bėri pėr njė jetė mė tė mirė dhe mė dinjitoze tė popullit tonė.
 
Myftiu i Kosovės, Mr. Naim Tėrnava


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.