|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Solana: Presidenti Rugova ka qenė njė burrė i paqes, i fortė pėrballė presioneve

 
 

 
 
Bruksel, 21 janar 2006 /TN /QIK – Shefi i politikės sė jashtme i BE-sė, Havier Solana, u ka bėrė thirrje liderėve tė Kosovės tė tregojnė "unitet dhe pėrgjegjėsi" pas vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova, njofton AFP.

"Vdekja e Presidentit Rugova ndodh nė njė kohė me sfida tė posaēme", ka thėnė Solana nė njė kumtesė. "Urtia dhe autoriteti i tij do tė mungojnė shumė. Nė kėtė moment tė rėndė, unė u bėj thirrje liderėve tė Kosovės, tė tregojnė “unitet dhe pėrgjegjėsi", ka shtuar ai.
 
"Me tė Kosova ka humbur liderin historik, i cili ia ka kushtuar jetėn e tij mbrojtjes dhe promovimit tė tė drejtave tė popullit tė Kosovės", ka thėnė Solana.

"Presidenti Rugova ka qenė njė burrė i paqes, i fortė pėrballė presioneve, por thellėsisht i mbrujtur me idealet me idealet e mosdhunės", ka thėnė Solana.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.