|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Skefer: Rugova i shėrbeu popullit tė Kosovės me pėrkushtim

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hop Skefer ka lėshuar njė deklaratė nė emėr tė NATO-s, nė tė cilėn i shpreh ngushėllimet e tija mė tė sinqerta pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova.

"Presidenti Rugova do tė mbahet mend si njeri i pėrbetuar i idesė sė njė Kosove plotėsisht demokratike, paqėsore dhe multietnike. Kundėrshtimi i z.Rugova ndaj dhunės, pėrfshirė edhe gjatė viteve tė vėshtira tė shkatėrrimit tė Jugosllavisė, ishte i guximshėm dhe i jashtėzakonshėm.
 
Deri nė fund Ai i shėrbeu popullit tė Kosovės me pėrkushtim. Ai luajti njė rol kyē pėr ta ndihmuar Kosovėn drejt njė rruge tė gjatė dhe shpeshherė tė dhimbshme, drejt pajtimit, paqes sė qėndrueshme dhe stabilitetit.
 
Jam i bindur se shembulli i tij do tė vazhdojė tė jetė udhėrrėfyes pėr popullin e Kosovės nė kėto momente tė rėndėsishme dhe nė tė ardhmen", thuhet nė deklaratėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jap de Hop Shefer.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.