|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėria shpall tri ditė zie kombėtare nė nderim dhe homazh tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova

 
 

 
Tiranė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kėshilli i Ministrave tė Qeverisė sė Shqipėrisė vendosi tė shtunėn, nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme, tė shpallė tre ditė zie kombėtare nė nderim dhe homazh tė Presidentit tė Kosovės, z.Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta tė shtunėn nė mesditė.

Zi kombėtare janė shpallur nė datat 23, 24 e 25 janar 2006, nė shenjė dhimbjeje, respekti e mirėnjohjeje pėr tė ndjerin Ibrahim Rugova, President i Kosovės, i cili ndėrroi jetė, pas njė sėmundjeje tė rėndė.
Nė ceremoninė e varrimit, qė do tė organizohet nė Prishtinė, tė marrė pjesė njė delegacion zyrtar i nivelit tė lartė.

Nė ditėt e zisė kombėtare, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmėshtize.

Tė gjitha veprimtaritė artistike, kulturore dhe sportive, tė planifikuara pėr ditėn, kur do tė zhvillohet ceremonia e varrimit, tė pezullohen dhe tė shtyhen pėr njė datė tė mėvonshme.

Ftohen tė gjitha stacionet radiotelevizive, publike dhe private, qė, ditėn kur do tė zhvillohet ceremonia e varrimit, tė transmetojnė muzikė funebėr.

Ditėn e mėrkurė, datė 25.1.2006, , kur arkivoli me trupin e tė ndjerit do tė vendoset nė banesėn e
°°ora 12 fundit, tė ndėrpritet ēdo veprimtari, tė mbahet 1 (njė) minutė heshtje dhe tė bien boritė dhe sirenat e tė gjitha mjeteve tė lėvizshme nė mbarė vendin, nė nderim tė kujtimit tė tė ndjerit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.