|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shirak: Humbja e Rugovės, mė shumė se njė tragjedi

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Francės Zhak Shirak me njė telegram ngushėllon familjen Rugova duke shprehur besimin se Kosova do t'i afrohet Bashkimit Evropian.

"Me pikėllim mėsova pėr vdekjen e bashkėshortit tuaj, Kryetarit ibrahim Rugova. Nė kėto rrethana dhimbshurie, nė emrin tim dhe nė emėr tė Republikės franqeze ju shpreh ngushėllimet tona mė tė sinqertat. Ju lus qė t'i pėrcjellni ato me njė shprehje tė simpatisė sime tė thellė, fėmijėve tuaj Mendit, Ukės dhe Teutės.

Sot, Franca i jep homazhe rolit historik dhe kurajės politike qė animuan Ibrahim Rugovėn pėr tė mbrojtur gjatė viteve 1990 tė drejtat demokratike tė popullit kosovar dhe pėr tė punuar nė kthimin e paqės dhe pajtimit nė regjionin tuaj.

Mungesa e bashkėshortit tuaj, tani kur kanė filluar bisedimet pėr ēėshtjen e statusit final, bėhet tani edhe mė tragjike. Pėrgjegjėsia tani i takon tė gjithė pėrgjegjėsve politik pėr tė marrė pėrsipėr amanetin e tij dhe tė shpien nė tė mirė procesin e negociatave me njė shpirt realizmi, tolerance dhe dialogu siē e kishte ai.
 
Franca shpreh urimin qė Kosova do i tregohet besnike kėtij zhvillimi tė thellėsimit tė pajtimiy, provė kjo qė Kosova do i tregohet besnike kėtij zhvillimi tė thellėsimit tė pajtimiy, provė kjo qė Kosova duhet tė kaloj pėr t’ju afruar Bashkimit Europian.

Edhe njėherė, me ngushėllimet e mia, ju lutem pranoni, Zonjė, shprehjen e konsideratės sime mė tė lartė, dhe tė solidaritetit tim tė ndershėm nė pikėllimin dhe dhimbjen tuaj".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.