|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sheremet Ahmeti: Presidentit Rugova, tėrė jetėn ia kushtoi kėtij populli dhe Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kolonel Sheremet Ahmeti, nė letėr ngushėllimin dėrguar Presidencės sė Kosovės, nė emėr tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, thekson se SHPK ndjen dhembje dhe pikėllim pėr vdekjen e Presidentit Rugova, i cili me punėn e tij tėrė jetėn ia kushtoi kėtij populli dhe Kosovės.

Nė telegramin e Partisė Social-Demokrate tė Kosovės thuhet se Presidenti Rugova pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij ia kushtoi idealit tė shenjtė tė shumė brezave tė atdhetarėve dhe patriotėve shqiptarė - ēlirimit tė popullit dhe pavarėsisė sė Kosvės. Zoti e bekoftė veprėn dhe emrin e z.Ibrahim Rugova.

Partia Demokratike Kombėtare: “Nė kėto momente kur Presidenti Rugova ishte mė se i nevojshėm, me siguri qė vepra dhe gjurmėt qė i la nė politikėn kosovare dhe mė gjerė, do tė jenė motiv i pashlyeshėm pėr pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn e deshti mė tepėr se ēdo gjė nė kėtė botė“, thuhet nė telegramin e kryetarit tė PDK-sė, Basri Haliti.

Ndėrkaq, nė telegramin e Ombdupersonit tė Kosovės, Hilmi Jashari, thuhet se figura e z.Ibrahim Rugova gjithnjė do tė mbetet monument i gjallė i lėvizjes pėr demokraci dhe pavarėsi tė Kosovės. Vdekja e Tij ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn nė momentet mė vendimtare tė hitorisė sė saj, pėr tė cilat Presidenti Rugova kishte punuar me pėrkushtimin mė tė madh deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tij.

Ndėrkaq, nė telegramin e Zyrės sė Presidentit tė Kosovės – Shėrbimit civil, thuhet se Presidenti i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova ishte ideator, kreator, simbol dhe prijės shumėvjeēar i rrugėtimit tė Kosovės drejt lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė.
 
Poashtu theksohet se Presidenti Rugova nė historinė e re tė Kosovės ishte dhe do tė mbetet themelues i shtetit modern e demokratik tė Kosovės, vepra dhe puna e tij do tė shėrbejė si udhėrrėfim pėr ne dhe shumė gjenerata tė tjera.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.