|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria italiane do tė ruajė mesazhin pėr paqe dhe tė njė Kosove demokratike tė Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Shefi i diplomacisė italiane, Xhanfranko Fini i shprehu sot popullit dhe administratės sė Kosovės ngushėllimet e qeverisė italiane pėr vdekjen e presidentit Ibrahim Rugova.

"Pasi mėsoi lajmin e hidhur pėr vdekjen e presidentit Rugova, Fini u shprehu nė emėr tė tij dhe tė qeverisė italiane, ngushėllimet mė tė sinqerta institucioneve dhe popullit mik tė Kosovės", bėri tė ditur njė komunikatė e Ministrisė sė Jashtme.

"Ne do tė ruajmė gjithmonė kujtimin e Ibrahim Rugovės dhe tė mesazhit tė tij tė paqes pėr ndėrtimin e njė Kosove demokratike dhe multietnike", u shpreh Gianfranco Fini.

Fini theksoi se Italia ishte pranė Kosovės dhe shpreson se ky vend mund tė arrijė sa mė shpejt objektivat e tij tė demokracisė dhe prosperitetit, qė do t'u japin qytetarėve njė perspektivė konkrete tė paqes dhe mirėqėnies.

''Kėrkoj tė shpreh hidhėrimin e thellė dhe bashkohem nė dhimbjen e popullit tė Kosovės pėr humbjen e Ibrahim Rugovės''. kėshtu e komenton Romano Prodi vdekjen e liderit shqiptar.

''Do tė na mungojė njė njeri qė pėr vite me radhė ishte pėrēuesi i aspiratave tė lirisė dhe popullit tė tij nė njė perspektivė bashkėjetese nė paqe tė vendeve tė Ballkanit”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.