|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova ua shpėtoi jetėn miliona njerėzve, thanė qytetarėt, ndėrsa e nderonin me qirinj tė ndezur

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Mijėra qytetarė tė kryeqytetit dhe mijėra tė tjerė anembanė qyteteve tė Kosovės ndezėn nga ora 19.00 qirinj nė shenjė nderimi pėr dritėsimin e shpirtit tė Presidentit Ibrahim Rugova, i cili ndėrroi jetė sot.
 
Pandėrprerė gjatė gjithė kohės vazhdonin tė vinin qytetarė pėr tė ndezur qirinj, nė shkallėt e Teatrit Kombėtar, ndėrsa atyre u janė bashkuar kryeministri Bajram Kosumi me tėrė kabinetin e tij qeveritar, kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės Ismet Beqiri me kreun komunal, udhėheqės tė LDK-sė e tė Forumeve tė tij, si dhe shumė personalitete politike dhe tė kulturės.

"Presidenti Rugova ėshtė i pazėvendėsueshėm pėr miqėsinė qė na krijoi me Amerikėn e Evropėn, por edhe pėr meritėn qė shpėtoi miliona veta nga vdekja, jo vetėm shqiptarė, por edhe tė tjerėt", tha Jahja Rapushaj, bukėpjekės, ndėrsa nuk mund tė qetėsonte vrullin e dhembjes qė e ngashėnjente. "S'e kemi pritur kėtė ditė kėshtu. Kemi besuar tė ishte pas pavarėsisė", thotė ai.
 
Ndėrsa, Salihu, njė pensionist nga Kosova, tha se isha nė qytet kur mora vesh lajmin, "gjithēka m'u rrokullis, nuk po mund ta besoja, u preva, u shtanga". Ai thotė se kėtė se kishte pritur pėrkundėr sėmundjes vrastare, e cila e shėmtoi aq shumė vendin nė kėtė kohė. "Kosova mbet keq nė ēastet vendimtare, pa heroin e shtegėtimit drejt pavarėsisė. Thėnė tė vėrtetėn kam frikė se punėt nuk mund tė shkojnė ashtu siē po shkonin me Presidentin", pėrfundon ai.

"Ne duhet tė jemi tė kėnaqur se ka lindur njė njeri kaq madhėshtor, humanist dhe njeri i mirė si ai", thotė Idriz Sejdiu, qė sė bashku me bashkėshorten rrinte nė shkallėt e Teatrit Kombėtar, ku po ndrinin mijėra qirinj, sikur po prisnin qė diēka do tė kthehej, do tė vinte sėrish.
 
"Ai ėshtė i pazėvendėsueshėm, ai do tė mbetet pėrherė nė mendjet tona. Rrugėn e tij duhet ta vazhdojnė politikanė tanė", thotė Ajkuna Sejdiu, pa mundur t'i pėrmbajė lotėt dhe emocionet, qė dukej se fshehnin dhembje dhe mllef.

Vdekja e hershme e Presidentit 61 vjeēar dr.Ibrahim Rugova, ka pllakosur vendin jo vetėm nė dhimbje tė zezė, nė lot, nė psherėtima, e dėnesje, qė ta kujtojnė kujėn pėr kryeheroin kombėtar Gjergj Kastriotin, por edhe nė frikė se kush do ta udhėheq vendin nė rrugėn e mėtejme drejt pavarėsisė, a do tė munden ta shtyjnė procesin nė fund tė tij, kur aq pak dhe aq shumė ka mbetur?.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.