|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu lexoi njė deklaratė para qytetarėve tė Shqipėrisė pėr Presidentin Rugova

 
 

 
Tiranė, 21 janar 2006 /TN /QIK
 
Tė dashur bashkėkombės tė mi, shqiptarė tė Republikės sė Shqipėrisė dhe tė Kosovės!

Unė sot po dal para jush me rastin e njė lajmi shumė tė hidhur, njė lajmi i cili vėrtet ka prekur zemrat dhe ndjenjat e gjithė shqiptarėve kudo ku janė. Humbja e Presidentit Rugova ėshtė njė humbje e madhe dhe e rėndė, jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr cilindo qė flet shqip dhe aq mė tepėr nė njė moment kaq delikat, kur Kosova po hyn nė fazėn e negociatave pėr tė fituar Pavarėsinė e saj.

Me kėtė rast, unė dėshiroj tė them qė Presidenti Rugova prej mė se 20 vjetėsh ka luftuar, ėshtė pėrpjekur dhe ka bėrė ēmos qė problemi i Kosovės tė dalė nė rend ndėrkombėtar. Ai ndoqi njė rrugė paqėsore, tė gjatė dhe shumė tė vėshtirė, tė cilės iu bashkėngjit dhe lufta e armatosur e UĒK sė, e cila pėrshpejtoi zhvillimet pėr ēlirimin e Kosovės.

Gjithė populli shqiptar, gjithė shqiptarėt ndjekin me dhimbje tė dyfishtė dhe humbjen e Presidentit, e njeriut simbol pėr Kosovėn, e njeriut flamur pėr Kosovėn, e njeriut, i cili shkriu jetėn, por fatkeqėsisht nuk e arriti deri nė fund tė realizojė ėndrrėn e tij tė shohė me sytė e tij Kosovėn e lirė. Kujtimi i tij do mbetet i paharruar.

Me kėtė rast, duke i shprehur ngushėllimet mė tė thella familjes sė Presidentit Rugova, qeverisė sė Kosovės, gjithė popullit tė Kosovės dhe gjithė shqiptarėve, unė dėshiroj tu kėrkoj gjithė politikanėve tė Kosovės, gjithė popullit tė Kosovės tė bashkohen sa mė shumė rreth njėri tjetrit, pėr tė arritur tė ēojnė deri nė fund kauzėn, tė cilės Presidenti Rugova i kushtoi tėrė jetėn e tij. Ky do tė jetė nderi mė i madh qė i bėjmė ne kujtimit tė kėtij biri tė madh tė Kosovės dhe gjithė shqiptarėve.

Unė mendoj dhe gjykoj se Kosova me kėtė rast duke punuar dhe duke shtrėnguar radhėt do tė arrijė tė realizojė qėllimin e madh tė kėtij burri tė madh tė shtetit. Unė e kam takuar Presidentin Rugova disa herė dhe ruaj pėr tė kujtimet e mia mė tė sinqerta dhe mė tė ngrohta.

Dhe njė herė i pėrcjell popullit tė Kosovės, qeverisė sė Kosovės dhe familjes sė Presidentit Rugova, ngushėllimet e mia mė tė pėrzemėrta nė emrin tim personal dhe nė emėr tė popullit shqiptar


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.