|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pavarėsia e Kosovės ka emrin dhe emblėmėn e Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Vdekja e presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugovės, ėshtė lajmi mė i pikėllueshėm qė kam marrė nė jetėn time.

Vdekja e presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova ėshtė plaga ime mė e madhe shpirtėrore qė kam marrė nė jetėn time.

Vdekja e presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova ėshtė humbja mė e madhe qė kam pėrjetuar nė jetėn time.

Ne qė ishim bij besnikė tė kėtij personaliteti tė madh tė historisė e tė politikės jemi tepėr tė pikėlluar, pėr vdekjen e mė tė dahsurit tonė, presidentit Rugova.

Ne qė punuam e luftuam pėr realizimin e idesė madhore tė presidentit Kosova pėr Pavarėsinė e Kosovės, jemi tė plagosur nė trup e nė zemėr me rastin e vdekjes sė burrshtetasit tė madh tė Kosovės - thuhet nė ngushėllimet e
ministrit tė Kulturės Astrit Haraēia.
 
 
Presidenti Rugova ishte arkitekt i pavarėsisė sė Kosovės dhe burrėshtetas me cilėsi tė larta njerėzore e kombėtare.

Nė telegramngushėllimi e MSHP-sė me rastin e vdekjes sė presidentit Rugova thuhet se ai ishte ishte arkitekt i pavarėsisė sė Kosovės dhe burrėshtetas me cilėsi tė larta njerėzore e kombėtare.
“Ishim krenar qė patėm President dr. Ibrahim Rugovėn, i cili kultivoi frymėn e tolerancės tė paqes dhe unitetit. Ai do tė kujtohet pėrherė si udhėheqės i urtė qė ka dhėnė kontribut tė pazėvendėsueshėm pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tė ardhmes sė saj”, thuhet nė telegramin e Ministres Melihate Tėrmkolli
 

  
Kryetari i Partisė Demokratike Turke tė Kosovės Mahir Jagullar
thekson se kontributi i Presidentit Ibrahim Rugova pėr Kosovėn ėshtė i pazėvendsushem.
 
 
Presidenti Rugova ishte dhe mbetet emblema e pėrjetshme e synimeve tona shekullore

Nė telegramin e kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Gjilanit, Xhemajl Hyseni theksohet se Presidenti Rugova ndėrroi jetė nė krye tė detyrės, nė pėrpjekjet e tija tė parreshtura pėr bėrjen e Kosovės shtet tė pavarur dhe Sovran.Ai ishte dhe mbetet emblema e pėrjetshme e synimeve tona shekullore. Kemi jetuar me dėshirėn dhe gjakimin qė Presidenti Ynė tė jetė edhe nėnshkruesi formal i kėtij vullneti,nė ballė tė tė cilit qėndroi me dekada..
 
 
Njė telegram ngushėllimi ka arritur edhe nga kryetari i Kuvendit komunal tė Mamushės, Arif Butuq, i cili thekson se vdekja e Presidentit Rugova ėshtė humbje e madhe pėr Kosovėn.

 
Telegram ngushėllimi ka dėrguar edhe Partia Demokratike e Boshnjakėve- Koalicioni “Vakat” me seli nė Prizren.
  
 
Dega e LDK-sė nė Gjilan
, bashkė Forumin e Gruas dhe tė Rinisė si dhe me nėndegėt dhe aktivet e saja, thuhet nė telegram , nuk mund ta pranojė kumtin mė tė hidhur nė historikun e saj, vdekjen e Njeriut tė Lirisė,Pavarėsisė dhe Demokracisė sė Kosovės. Presidenti Ynė, Dr. Ibrahim Rugova ka ndėrruar vetėm mėnyrėn e angazhimit tė tij pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės, emblemė e sė cilės u bė dhe, mbeti pėrjetėsisht.

Dega e LDK-sė nė Gjilan, beson se anėtarėsia e saj , elektorati dhe qytetarėt e komunės sė Gjilanit po edhe tė tėrė Kosovės, do tė gjejnė forcė dhe kurajo pėr tė vazhduar mėtutje realizimin e projektit tė prijėsit tė saj, dr. Rugovės, qė ishte dhe mbeti projekti mė i besuar, mė i votuar dhe mė kuptimplotė ndonjėherė nė historinė e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.