|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė nderim tė Presidentit Rugova,
institucionet e Kosovės shpallin pesė ditė zie kombėtare
- Varrimi mė 25 janar

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Nė mbledhjen komemorative tė Qeverisė, Kryesisė sė Kuvendit, shefave tė grupeve parlamentare, mė 21 janar 2006 nė orėn 16.OO, janė kėto konkluzione:

1. Do tė respektohet dėshira dhe vullneti i familjes sė Presidentit Rugova gjatė gjithė kohės dhe pėr tė gjitha ceremonitė.
2. U propozua Kėshilli i varrimit.

3. U propozua ( u mor vendimi) pėr pesė ditė zie kombėtare.

4. U propozua qė homazhet pėr qytetarė tė bėhen nė hollin e Kuvendit tė Kosovės, dy ditė rresht ( e hėnė e marte)

5. Varrimi u propozua tė bėhet tė mėrkurėn mė 25 janar 2006 ora 12.OO.

6. Nesėr (mė 21 janar) mbahet mbledhja e Kėshillit tė varrimit, nė orėn 11.OO.

7. Nesėr mbahet Mbledhja komemorative e Kuvendit tė Kosovės me mysafirė tė nderit, nė orėn 12.OO

8. Sonte jepen deklaratat e institucioneve pėr vdekjen e Presidentit.

9. Rojėn e nderit dhe nderimet ceremoniale do t'i bėjė Garda ceremoniale e TMK sė.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.