|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

- Biografia e Presidentit Rugova

   
 

Ndėrron jetė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova

 
 

 
 

21 janar 2006 /TN
 
Prishtinė, 21 janar 2006 /AP  - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ndėrron jetė nė moshėn 61 vjeē. I konsideruar si “Gandi i Kosovės”, Zoti Rugova prej shtatori 2005 ėshtė kuruar nga kanceri i mushkėrive.
 
Vdekja e tij, e lėshuar nga Radio Televizioni i Kosovės dhe njė burim i presidencės kosovare, vjen nė kohėn kur negociatat ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr tė ardhmen e krahinės serbe duhet tė fillojnė.
 
Kosova, krahinė serbe me shumicė shqiptare, ėshtė vėnė nėn administratėn e OKB-sė prej kohės sė bombardimeve tė NATO-s kundėr forcave serbe qė kanė dhėnė fund luftės mė 1999.
 
Zoti Rugova drejtonte Lidhjen Demokratike tė Kosovės, partinė kryesore tė koalicionit tė pėrkohshėm.
 
(Njofton Agjencia AP dhe tė gjitha mediumet kryesore ndėrkombėtare.)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.