|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Marti Ahtisari, Emisar special pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės

 
 

 
Vjenė, 21 janar 2006 /TN /QIK – "Me keqardhje dhe pikėllim tė thellė mėsova pėr vdekjen e Presidentit Rugova. I shpreh ngushėllimet e pėrzemėrta nė radhė tė parė familjes sė Presidentit Rugova dhe popullit tė Kosovės", thuhet nė njė deklaratė tė kryenegocatorit Marti Ahtisari.

"Kosova ka humbur liderin e saj historik nė kėtė kohė vendimtare, kur bisedimet pėr statusin e Kosovės kanė hyrė nė njė fazė tė rėndėsishme. Ai ishte simbol i aspiratave tė popullit tė Kosovės dhe ia kushtoi jetėn e tij promovimit tė tė drejtave tė popullit tė Kosovės me anė tė mjeteve paqėsore.

Isha shumė i impresionuar me vizionin e tij pėr tė ardhmen, me pėrcaktimin e tij pėr tė punuar pėr njė Kosovė mė tė mirė dhe lidershipin e tij tė ekipit negociator. Me kėnaqėsi kujtoj takimin tonė nė Prishtinė gjatė udhėtimit tim tė parė nė Kosovė pasi isha caktuar Emisar Special.

Pres qė liderėt politikė tė Kosovės tė tregojnė pėrgjegjėsi dhe tė mbeten tė bashkuar dhe aktivisht tė mbėshtesin pėrpjekjet tona tė pėrgjithshme nė realizimin e statusit tė Kosovės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.