|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mark Krasniqi: Presidenti Rugova njė burrė i madh i Pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - "Me vdekjen e Presidentit tė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova, Kosova ka humbur burrin mė tė madh tė Kosovės sė re, njeriun qė e shkroi historinė e Kosovės sė Pavarur”, thotė nė telegramin e ngushėllimit kryetari i PSHDK-sė, akad.Mark Krasniqi.
 
“Kosova sot mori lajmin mė tė rėndė, mė tė vėshtirė, mė tė dhembshėm, mė tė pikėllueshėm, lajmin pėr vdekjen e Presdientit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės.
 
Populli i Kosovės sot humbi njeriun mė tė madh tė kohės sė re tė Kosovės, personalitetin i cili i ngjalli dhe i ndėrtoi shpresat e shqiptarėve tė Kosovės, pėr liri, demokraci e Pavarėsi.
 
Dr.Ibrahim Rugova ėshtė personaliteti mė i madh i kohės sė re, ai ėshtė autor i shkrimit dhe i bėrjes sė historisė sė lavdishme tė Kosovės nė kėto dy decenie tė fundit.
 
Presidenti Ibrahim Rugova ishte burrėshtetasi i parė e mė imadhi i Kosovės i cili krijoi miqėsi tė pėrhershme me vendet demokratike tė Evropės e botės, e nė veēanti me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
 
Dr.Ibrahim Rugova ėshtė lideri i parė i shqiptarėve u cili vuri themelet e shtetit tė Pavarur tė Kosovės. Ai ėshtė i pari Kryetar i Shtetit tė Kosovės, i Kosovės sė lirė e demokratike, i Kosovės sė Pavarur.

Burrat e mėdhenj e shkruajnė vet historinė! Burrat e mėdhenj nuk vdesin kurrė! Presidenti Ibrahim Rugova, ishte njė burrė i madh i Pavarėsisė sė Kosovės! Zoti e bekoftė dr.Ibrahim Rugovėn! Zoti e bekoftė familjen Rugova! Zoti e bekoftė Kosovėn e Pavarur pėr tė cilėn luftoi gjatė gjithė jetės sė tij dr.Ibrahim Rugova!”, thuhet ndėr tė tjera nė telegramin e ngushėllimi tė akademik Mark Krasniqi, kryetar i PSHDK-sė.

Gjithashtu akad.Krasniqi nė emėr tė tij personal dhe tė partisė, i ka dėrguar telegram ngushėllimi familjes Rugova dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.