|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

LDK thekson pėrkushtimin e palėkundshėm pėr vazhdimin e rrugės sė sė Presidentit historik tė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kryesia e LDK-sė ka lėshuar njė komunikatė me rastin e vdekjes sė Presidentit Rugova, i cili deri nė vitin e klauar ka qenė nė nė krye tė kėsaj partie. Nė komunikatė thuhet:
 
"Sot nė mesditė ndėrroi jetė Dr.Ibrahim Rugova, President i Kosovės, themeluesi dhe Kryetari i LDK sė , prijėsi dhe simboli i lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė sė Kosovės.
 
Me kėtė rast familjes sė Presidentit Rugova, qė pati privilegjin qė Kosovės dhe popullit tė saj t'ia japė vizionarin, luftėtarin e vendosur pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, i shprehim ngushėllimet mė tė thella pėr humbjen e Zotit tė Shtėpisė.
 
Kryesia e LDK sė, duke shprehur nderimin dhe respektin e thellė pėr simbolin e lirisė e tė pavarėsisė sė Kosovės, shpreh ngushėllimet mė tė thella gjithė popullit tė Kosovės, institucioneve demokratike, simpatizantėve dhe anėtarėsisė sė gjerė tė LDK sė brenda dhe jashtė vendit, dhe tė gjthė atyretė cilėt gjithmonė ishin pėrcjellės dhe mbėshtetės tė palėkundshėm tė vizionit, tė veprės dhe tė punės sė Presidentit Rugova pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės.

Lidhja Demokratike e Kosovės nė kėto momente tė rėnda tė dhembjes thekson pėrkushtimin e saj tė palėkundshėm pėr vazhdimin e rrugės sė trasuar nga Prijėsi dhe Presidenti historik i Kosovės nėrealizimin e plotė tė pavarėsisė dhe tė shtetit demokratik tė Kosovės", thuhet nė fund tė komunikatės.

Edhe Forumi i Gruas i LDK ka lėshuar njė komunikatė nė tė cilėn thuhet kjo organizatė dhe anėtarėsia e gjėrė e saj mori me pikėllim tė madh vdekjen e hershme tė presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova.

Nė kuadėr tė kėsaj FG i LDK, Dega Gjakovė ndan dhembjen e thellė me familjen Rugova, qytetarėt e Kosovės dhe mbarė anėtarėsinė e Forumit tė Gruas.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.