|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Ibrahim Rugova, me dhembje dhe pikėllim tė thellė ėshtė pritur nė Maqedoni

 
 

 
Shkup, 21 janar 2006 /TN /QIK - Lajmi pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, me dhembje dhe pikėllim tė thellė ėshtė pritur edhe nga shqiptarėt nė Maqedoni. Me kėtė lajm tė dhimbshėm fillojnė tė gjitha lajmet e mediave elektronike tė Maqedonisė.
 
Me rastin e vdekjes sė kryetarit Rugova, ngushllime kanė shprehur kreu shtetėror dhe kryetarėt e tė gjitha partive politike shqiptare nė Maqedoni. Nė telegram ngushllimin e presidentit tė Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski,drejtuar kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci,nė mes tjerash thuhet ?Me dhimbje pranova lajmin pėr vdekjen e presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova.
 
Nė kėto momente tė vėshtira pėr Ju dhe pėr popullin e Kosovės , mė lejoni qė nė emėr tė qytetarėve tė Republikės sė Maqedonisė dhe nė emrin tim t'u shpreh ngushėllimet e mija tė sinqerta" ka theksuar Cėrvenkovski, duke shprehur bindjen se qytetarėt dhe autoritetet e Kosovės do tė gjejnė fuqi pėr tejkalimin e kėsaj humbje tė madhe. Keqardhje tė the llė kanė shprehur edhe kryeministri Vllado Buēkovski dhe Qeveria e Maqedonisė.
 
Kryetarit tė Kuvendit Nexhat Daci ,Kryeministrit Bajram Kosumi ,Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Familjes Rugova dhe qytetarėve tė Kosovės ngushėllime u kanė dėrguar edhe drejtuesit e partive politike shqiptare nė Maqedoni. ?Gjithė populli shqiptar, kudo qė ndodhet, e ndien dhe ndanė me Ju dhimbjen pėr humbjen e madhe pėr Kosovėn, pėr Ju dhe pėr tė gjithė ne.
 
Duke Ju pėrcjellė ngushėllimet e mia, tė bashkėpunėtorėve tė mi dhe tė gjithė shqiptarėve tė Maqedonisė, Ju lus tė bėheni tė fortė dhe dhimbjen ta ktheni nė pėrkushtim edhe mė tė vendosur nė pėrcaktimin jetik tė kryetarit tė ndjerė Rugova ; gjithēka nė shėrbim tė pavarėsisė sė Kosovės.?thuhet nė telegram ngushėllimin e kryetarit tė BDI sė Ali Ahmeti.
 
Edhe kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare Arben Xhaferi , shpreh pikėllimin e thellė pėr vdekjen e presidentit Rugova. ?Zoti Rugova dha kontribut tė madh nė zhvillimin e politikės nė mesin e shqiptarėve,tė zhvillimit tė ideve pėr pavarėsi tė Kosovės.
 
Ai ishte lideri mė atipik politik nė tė gjitha hapėsirat e Ballkanit. Nė kohėn kur tė tjerėt hapen skemėn e luftės ai ishte lider i paqes dhe falė kėsaj strategjie ai krijoi imazh shumė pozitiv te faktorėt ndėrkombėtar?,thuhet nė prononcimin e kryetarit tė PDSH sė, Arbėn Xhaferi. Nė telegram ngushėllimin e kryetarit tė PPD sė, Abdylhadi Vejseli ,thuhet se presidenti Rugova do tė mbetet pjesė e historis ė mė tė re tė popullit shqiptarė ,me tė cilėn do tė identifikohet njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės. (RTK)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.