|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ismail Kadare: Eshtė njė lajm i hidhur pėr Kosovėn dhe shqiptarėt kudo nė botė

 
 

 
Londėr, 21 janar 2006 /TN /QIK - Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, me rastin e vdekjes sė Presisdentit Rugova, ėshtė shprehur se ky ėshtė njė lajm i hidhur pėr Kosovėn dhe shqiptarėt.
 
"Eshtė njė lajm i hidhur pėr Kosovėn dhe shqiptarėt kudo nė botė.
 
Do tė kujtohet pėr shumė gjėra Rugova, por do tė kujtohet nė radhė tė parė si presidenti i parė i Kosovės sė lirė.
 
Pėr mua si shkrimtar edhe si njeri dhimbja ka qenė e veēantė, sepse ka qenė kolegu im edhe miku im.
 
Kemi qenė miq edhe kur kemi pasur mendime tė njėjta edhe kemi mbetur miq edhe kur kemi pasur mendime tė kundėrta.

Ai vazhdon dhe do tė vazhdojė tė jetė pėrsėri i dobishėm pėr Kosovėn dhe pėr tė gjithė kombin shqiptar.
 
Shpresoj se klasa politike e Kosovės nė kėtė vit historik, kur mungesa e tij do tė ndihet aq shumė ta kthejė emrin e tij, veprėn dhe urtėsinė e tij, nė njė energji tė madhe prozitive pėr Kosovėn dhe tė gjithė shiptarėt", njofton BBC.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.