|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ibrahim Rugova u shndėrrua nė frymėzim pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, tha Kryeministri Berisha

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ngushėlloi sot popullin e Kosovės dhe institucionet e saj pėr vdekjen e Presidentit Rugova nė njė deklaratė pėr shtyp, duke e kujtuar me pietetet tė lartė personalitetin e tij si dhe njėherit mikun e tij.

"Sot, me dhimbje tė thellė, zi tė rėndė, pikėllim tė madh, ēdo shqiptar mėsoi lajmin e hidhur tė ndarjes nga jeta tė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, prijėsit dhe legjendės sė qėndresės qytetare, misionarit tė madh tė paqes, pavarėsisė sė Kosovės, mikut tė madh, tė ēmuar tė perėndimit nė Ballkan.

Doktor Ibrahim Rugova pėr 18 vjet udhėhoqi qėndresėn legjendare tė qytetarėve tė Kosovės pėr liri, pavarėsi, dinjitet. Ai u shndėrrua nė mishėrimin e aspiratave, shpresave, idealeve mė fisnike tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilat i mbrojti me njė pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, me njė qendresė epike, me sukses tė madh.

Sot, ai ndahet nga qytetarėt e tij qė aq shumė e deshėn dhe e respektuan, ndahet nga familja, ndahet nga miqtė e tij, por jeta, shpirti, vepra e Ibrahim Rugovės shndėrrohet nė dritė, nė frymėzim pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, qė me pėrkushtim, tolerancė, tė ēojnė pėrpara Kosovėn, si njė shoqėri demokratike tė qytetarėve tė barabartė pėrpara ligjit, si njė vend tė pavarur, i sigurtė nė tė ardhmen e tij europiane, integrimin nė NATO dhe nė BE.

Duke i shprehur ngushėllimet e mia mė tė sinqerta, sė pari familjes sė mikut tim tė dashur, presidencės, qeverisė dhe mbarė qytetarėve tė Kosovės, unė lutem sė bashku me tė gjithė shqiptarėt qė shpirti i Presidentit Rugova tė gjejė paqen e merituar, qė vepra e tij tė konkretizohet sa mė shpejt nė njė Kosovė tė pavarur tė integruar nė institucionet euro-atlantike.

Qeveria shpreh solidaritetin, simpatinė vėllazėrore me familjen Rugova, pėr qytetarėt e Kosovės, tė cilėt kam bindjen mė tė thellė se do tė dinė qė kėtė zi, kėtė dhimbje, kėtė pikėllim, ta shndėrrojnė nė njė forcė, energji, pėr tė realizuar plotėsisht veprėn e madhe tė Ibrahim Rugovės, pavarėsinė e Kosovės dhe integrimin e saj nė Evropė”, thuhet nė deklaratėn pėr shtyp tė kryeministrit Berisha.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.