|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Humbja e Rugovės, pėrbėn apel pėr popullin dhe klasėn politike qė tė jenė mė tė bashkuar se kurrė

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu, i dėrgoi sot njė mesazh ngushėllimi Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, me rastin e ndarjes nga jeta tė Presidentit Ibrahim Rugova.

Nė mesazhin e z. Moisiu ndėr tė tjera thuhet: “Me hidhėrim tė thellė mora vesh lajmin e ndarjes nga jeta tė Presidentit tė Kosovės, burrit tė shtetit dhe mikut tim, Ibrahim Rugova.
 
Kjo ėshtė njė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės, pėr popullin shqiptar, dhe qė e ndjen e gjithė bota shqiptare.

Ibrahim Rugova ėshtė udhėheqėsi historik i Kosovės. Ai ia kushtoi tėrė jetėn e tij ardhmėrisė sė Kosovės dhe ka njė meritė tė veēantė nė futjen e Kosovės nė axhendėn ndėrkombėtare dhe nė orientimin e saj drejt pavarėsisė.

Rugova mishėronte cilėsi tė vyera tė popullit tė tij. Menēuria dhe urtėsia e tij u bėnė simbol i rezistencės paqėsore, njė etapė qė do tė mbetet e pashlyeshme nė historinė e Kosovės.
 
Rezistenca paqėsore, lufta ēlirimtare dhe sakrificat e popullit, prodhuan Kosovėn e sotme, njė vend qė po shkon drejt pavarėsisė, si njė shtet demokratik dhe europian.

Edhe nė kėto momente tė dhimbjes sė madhe, humbja e Rugovės, pėrbėn njė apel pėr popullin dhe klasėn politike tė Kosovės, pėr tė qenė mė tė bashkuar se kurrė nė emėr tė idealeve tė mėdha, tė cilave ia kushtoi jetėn edhe Rugova.

Me pikėllim tė madh, nė emėr tė popullit shqiptar dhe nė emrin tim personal i shpreh ngushėllimet mė tė thella familjes, popullit dhe qeverisė sė Kosovės”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.