|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goldberg: Kosova ka humbur njė udhėheqės tė dashur dhe SHBA-tė njė mik tė vjetėr dhe tė nderuar

 
 

 
Prishtinė 21 janar 2006 /TN /QIK - Philip S. Goldberg, shef i misionit tė SHBA-ve nė Kosovė, me rastin e vdekjes sė Kryetarit Rugova dha njė deklaratė pėr shtyp, nė tė cilėn shpreh pikėllimin e thellė.

"Me pikėllim tė thellė mėsova sot pėr vdekjen e Kryetarit Ibrahim Rugova. Kosova ka humbur njė udhėheqės tė dashur dhe SHBA-tė kanė humbur njė mik tė vjetėr dhe tė nderuar. Ai tashmė e ka tė siguruar vendin nė historinė e Kosovės dhe nė zemrat e njerėzve kėtu dhe nė botė.

Ai e fitoi admirimin e popullit amerikan pėrmes veprimeve tė tija paqėsore gjatė viteve tė 90-ta qė i bėri pėrkundėr vėshtirėsive shumė tė mėdha.
 
Kryetarin e takova pėr herė tė parė para njėmbėdhjetė viteve dhe atė e njoha mirė nė kėtė njė vit e gjysmė tė fundit. Gjatė kėsaj kohe u krijua respekti im pėr guximin e tij si dhe pėr pėrkushtimin e tij vetėmohues ndaj kauzės sė Kosovės.

Jam i sigurtė qė njerėzit e Kosovės do tė nderojnė kujtimin pėr tė duke vazhduar punėn qė e filloi ai. Unė i shpreh ngushėllime familjes sė tij dhe gjithė atyre qė e vajtojnė vdekjen e tij", thuhet nė deklaratėn e shefit tė zyrės amerikane nė Kosovė, z.Goldberg.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.