|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklaratė e Qeverisė: Kosova humbi jo vetėm Presidentin, por edhe njeriun e politikanin mė vizionar

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Vdekja e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ėshtė lajmi mė i pikėlluar pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj. Me dhimbje tė thellė kemi marrė lajmin mbi vdekjen e Presidentit Rugova, simbolit tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Qeveria e Kosovės ndan pikėllimin me familjen e Presidentit dhe beson se ajo do tė gjejė forcė pėr ta tejkaluar dhimbjen me rastin e humbjes sė mė tė dashurit tė saj.

Qytetarėt e Kosovės kanė humbur njeriun e vizioneve paqėsore dhe tė historisė sė re tė Kosovės.
Vdekja e Presidentit ėshtė humbje e madhe pėr popullin e Kosovės nė kėto momente vendimtare pėr tė ardhmen tonė.

Kosova humbi jo vetėm Presidentin e saj por edhe njeriun e politikanin mė vizionar dhe qėndrimi politik, emri dhe vepra e tė cilit do tė mbeten pėrherė nė kujtesėn e kombit shqiptar.

Me forcėn e tij njerėzore ai i ka dhėnė vulė historisė sė re tė Kosovės dhe ka besuar e punuar fuqishėm nė idealet e larta pėr shtetin e Kosovės, duke siguruar njė respekt tė madh nė mesin e qytetarėve tė Kosovės dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Qeveria i bėn thirrje popullit tė Kosovės qė nė kėto ēaste tė ruaj qetėsinė dhe tė vazhdojė punėn drejt ndėrtimit tė njė tė ardhmeje mė tė mirė pėr tė gjithė.

Nė kėto ēaste pikėllimi pėr Kosovėn na duhet mė shumė se kurrė bashkimi dhe forca jonė pėr tė tejkaluar dhembjen e madhe pėr njeriun e paqes dhe tė pavarėsisė.

Pjekuria dhe uniteti ynė nė kėtė momente tė rėndėsishme dhe historike pėr Kosovėn do tė na shėrbejnė nė ndėrtimin e tė ardhmes sonė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.