|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kuvendi i Kosovės ka lėshuar njė deklaratė me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Nė kėtė deklaratė thuhet:

"Sot mė 21 janar tė vitit 2006 ndėrrojė jetė Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ė?shtė ky lajmi mė i pikėllueshėm pėr mbarė popullin e Kosovės pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova ėshtė personaliteti mė i merituar i historisė shtet formuese tė Kosovės, ėshtė ideologu dhe bartėsi i idesė dhe i pėrjetėsimit tė pavarėsisė sė Kosovės i vullnetit shekullor tė shumė gjeneratave atdhetare qė punuan dhe u sakrifikuan pėr Kosovėn Shtet Sovran dhe tė Pavarur, pėr popullin e saj tė dinjiteshėm e tė lirė nė gjiun e popujve dhe tė civilizimit evropian.

Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova ishte i pari veprimtar nė Evropėn juglindore qė bėri shkėputje nga diktatura komuniste duke krijuar tė parėn parti demokratike nė tė cilėn aderoi mbarė populli i Kosovės si akt kundėrshtimi tė okupimit serb tė Kosovės.

Filozofia e rezistencės aktive paqėsore , format e kundėrvėnies qytetare, organizimi vetanak demokratik e autonom e autokton i institucioneve demokratike tė Kosovės, qė pėrfshiu gjithė sistemin e edukimin e arsimimit dhe sistemin shėndetėsor, sistemin financiar duke pėrfshirė dhe mbajtjen e zgjedhjeve demokratike parlamentare dhe presidenciale bėnė qė Kosova dhe populli i saj tė admirohen pėr filozofinė politike e cila kulmoi me luftėn ēlirimtare tė popullit tė Kosovės, tė Ushtrisė Ēlirimtare tė saj, qė solli edhe intervenimin dhe mbėshtetjen ushtarake tė NATO s.

Nėn udhėheqjen e Presidentit Rugova Kosova pėr herė tė parė nė historinė e vet e pėrjetoi lirinė e pėrjetoi jetėn e lirė dhe tė qetė, prosperitetin ekonomik dhe tė gjithanshėm nė tė gjitha sferat e jetės dhe tė punės dhe rrugėn e integrimeve euroatlantike.

Vizioni i Presidentit Rugova ishte dhe mbeti Kosova e lirė, sovrane dhe e pavarur e integruar nė strukturat euroatlantike nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Vepra e Presidentit Ibrahim Rugova ėshtė bazamenti mbi tė cilin po ndėrtohet e do tė zhvillohet Kosova e ardhmėrisė, Kosova e bijve dhe bijave tona, Kosova e qytetarėve me liri dhe tė drejta tė barabarta pa asnjė dallim.

Institucionet e Kosovės janė unike nė kėto ēaste tė dhimbshme, janė tė vendosura qė tė pėrmbushin tė gjitha obligimet kushtetuese dhe ligjore pėr tė s?nd?rtuar vullnetin e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi, pėr tė pėrmbushur dėshirėn e Presidentit tė vet Ibrahim Rugova.

Populli i Kosovės si gjithherė nė ēastet kur e kėrkon historia, edhe tash ėshtė i pėrkushtuar me vetėmohim tė kapėrcejė ēdo vėshtirėsi dhe tė realizojė idealin e tė gjithė atdhetarėve pėr jetė tė lirė, tė qetė dhe tė prosperitetshme, duke dhėnė angazhimin e kontributin e vet kudo qė kėrkohet. Me kėtė ne pėrmbushim edhe amanetin e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Le tė prehet nė paqe , nė parajsėn e pėrjetshme shpirti i Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova.

Zoti e bekoftė familjen Rugova

Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj

Prishtinė 21 janar 2006.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.