|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deklarata e Kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli, pas ndarjes nga jeta tė Presidentit Rugova

 
 

 
Tiranė, 21 janar 2006 /TN /QIK - "Jam kėtu pėr tė shprehur nė emėr tė Kuvendit tė Shqipėrisė dhimbjen e fortė pėr ndarjen nga jeta tė Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, kėtij shqiptari tė madh, politikani vizionar, humanisti, qė i kalon pėrmasat e vendit dhe tė kohės nė tė cilėn jetojmė.
 
Si shqiptarė ndjehemi krenarė qė e patėm mes nesh dhe ndiejmė dhimbje pėr humbjen e kėtijrilindasi tė shek. XX, si politikanė do tė ndiejmė pėrherė boshllėkun qė Presidenti Rugova me menēurinė, maturinė, bonsensusin e pashoqtė tij pėr paqe dhe demokraci, lė nė skenėn poolitike nė rajon dhe mė gjerė. Si qytetarė do tė ndiejmė mungesėn e humanistittė madh.

Ai ishte frymėzuesi mė i madh i paqes, tė lirisė nė zemrėn e rajonit mė tė trazuar tė Europės, tė cilat i ktheu nė misione tė jetės sė tij.
Ndaj me tė gjithė bindjen time se ky shqiptar i madh, ky hero i paqes, i pėrmbushi me sukses.
 
Mbetet e pashlyer mbresa e takimit qė pata me Presidentin Rugova vetėm 1 muaj mė parė, mbetet e pashlyer tek unė optimizmi forca e madhe e shpirtit tė tij, dėshira, impenjimi i tij pėr njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike.
 
Nė kėtė moment hidhėrimi ndaj dhimbjen e thellė me popullin e Kosovės, familjarėt e Presidentit Rugova, miqtė dhe tė afėrmit e tij, bashkohem me lutjen e Kosovės qė shpirti i Presidentit Rugova tė prehet nė paqe".
 
 
 
Kuvendi i Shqipėrisė tė hėnėn nderon me seancė homazhi Presidentin Rugova
 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė tė hėnėn nė ora 17:00, do tė zhvillojė njė seancė homazhi nė nderim tė kujtimit tė Presidentit tė Kosovės, z. Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta tė shtunėn pas njė sėmundjeje tė rėndė nė mushkėri.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.