|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Presidenti i mėvetėsisė sė Kosovės

 
 

 
21 janar 2006 /TN
 
dr. Besnik BARDHI, Gjakovė
 
Lajmi pėr vdekjen e Presidentit Rugova ishte shokant edhe pse tė gjithė ishim tė vetėdijshėm pėr natyrėn e sėmundjes dhe epilogun e sajė.
 
Figura e z. Rugova do tė jete gjithnjė nė kujtesėn e popullit shqiptar sinonim i lirisė dhe  pavarėsisė sė Kosovės.
 
Ishe burrė  i cili qėndroi stoikisht deri nė momentet e fundit parimeve tė tij atdhedashėse dhe patriotike.
 
Edhe pse pėr nga natyra ishte  pacifist i pėrbetuar, ai qė  nga  fillimi i rezistencės  paqėsore ndaj pushtetit okupator  serb, arriti tė krijoj nė opinionin  kosovar dhe atė ndėrkombėtar njė figurė karizmatike dhe tė ndershme tė njė veprimtari tė devotshėm nacionalist dhe politikan tė mirėfilltė.
 
Qėndrimi i tij pacifist dhe lufta ēlirimtare nė anėn tjetėr, mundėsuan qė sė bashku tė krijohet njė forcė, qė sė bashku me ndihmėn e pakursyer tė  aleatėve tanė, nė vitin 1999, mundėsuan dėbimin  nga Kosova tė okupatorėve fashist  serbė.
 
Shpresoj dhe jam i  bindur se figura e tij do tė nderohet dhe respektohet nga gjithė shqiptarėt kudo qė janė, si njė figurė e ndritshme nė historinė  e re tė Kosovės.
 
Ėshtė fatkeqėsi e madhe qė Presidenti Rugova nuk arriti tė pėrjetoj ditėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Populli i Kosovės i ėshtė mirėnjohės deri nė amshim Presidentit tė tyre tė parė.
 
Presidenti Ibrahim Rugova ishte  President i mėvetėsisė sė Kosovės dhe si i tillė do tė jetė nė mendjen dhe zemrat e tė gjithė shqiptarėve.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.