|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian kėrkon vazhdimin e trashėgimisė sė Presidentit Rugova

 
 

 
 
Vjenė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Nė emėr tė Kryesisė tė Unionit Evropian, Kryetarja e radhės Ursula Plasnik, ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes sė Presidentit Rugova, institucioneve dhe gjithė popullit tė Kosovės.

"Gjatė karrierės sė tij tė jashtėzakonshme politike, Presidenti Rugova punoi pa lodhur pėr interesat e Kosovės, si njė mbrojtės i paluhatshėm i mosdhunės, ai vazhdimisht ka insistuar nė dialogun politik.
 
Fatkeqėsisht ai nuk pati ia arriti tė pėrfundojė misionin e tij politik. Nė kohėn kur statusi i Kosvės po negociohet, ne ftojmė tė gjitha palėt ta vazhdojnė trashėgiminė e tij pėr tė bashkėpunuar dhe pėr tė gjetur njė zgjidhje qė do tė sjellė paqe, prosperitet, siguri dhe stabilitet tė qėndrueshėm pėr Kosovėn dhe popullin e saj", thuhet nė mesazhin e ngushėllimit tė nėnshkruar nga Plasnik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.