|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Agjencitė botėrore dhe TV pėrkujtojnė Presidentin Rugova si luftėtar i paepur pėr pavarėsi

 
 

 
Prishtinė, 21 janar 2006 /TN /QIK - Tė gjitha agjencitė mė tė njihura botėrore sjellin si lajm tė parė nė edicionet e tyre vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, duke pėrkujtuar se Presidenti Rugova ishte lider i paepur pėr shumė vite nė pėrpjekje tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi.
 
Shumica e agjencive botėrore pėrkujtojnė se ai ishte nga tė parėt qė u ngrit kundėr shtypjes nga regjimi serb nė Kosovė nė fillim te viteve tė nėntėdhjeta.
 .
Agjencia Rojters thekson se Rugova ishte "ikonė e popullit shqiptarė nė pėrpjekje pėr pavarėsi" dhe shton se vdekja e tij do tė ndikojė nė procesin e filluar pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Duke pėrkujtuar se Presidenti Rugova ishe figura mė e ndritur nė pėrpjekjet pėr pavarėsinė e Kosovės, rrjeti televiziv CNN, pėrkujton se Presidenti Rugova ishte lider i moderuar i shqiptarėve dhe pėrveē kontributit tė tij pėr Pavarėsinė e vendit, ai po ashtu kishte dhėnė kontribut tė madh nė evitimin e konflikteve brenda lidershipit shqiptar. CNN po ashtu pėrkujton e Rugova u kishte shpėtuar dy atentateve.

Agjencia AFP thekson se Rugova shihej si "babai i kombit" dhe kishte mbajtur marrėdhėnie tė ngushta me Perėndimin, posaēėrisht me Uashingtonin.
 
Kjo agjenci thekson se, edhe pse Rugova nuk ishte i etur pėr mirėnjohje, ai kishte marrė njė numėr tė madh sosh nga organizata ndėrkombėtare, pėrfshirė Ēmimin Saharov pėr liri nė vitin 1998.

AP-ja thekson se Rugova ishte mishėrim i shqiptarėve pėr pavarėsi nga Serbia dhe qė nė fillim tė viteve 90-ta u vu nė krye tė njė lėvizjeje tė padhunshme pėr pavarėsinė e vendit tė tij. Edhe AP thekson se vdekja e Rugovės do tė shkaktojė njė zbrastėsi tė madhe nė procesin pėr zgjidhjen e procesit tė Kosovės, ngase, si] thekson kjo Agjenci "Asnjė politikan tjetėr nė Kosovė nuk ėshtė respektuar dhe nderuar sa Rugova". AP thekson se falė politikės sė tij, Rugova kishte fituar respekt tė madh ndėrkombėtar.

BBC-ja thekson se Rugova kishte njė vizion tė qartė pėr tė ardhmen e njė Ballkani tė ri dhe vdekja e tij do tė jetė njė sfidė pėr rajonin, duke e pėrkujtuar se Rugova bėri njė kthesė tė madhe pasi fitoi zgjedhjet pas lufte u bė President nė zgjedhjet e njohura ndėrkombėtarisht.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.